Vyhodit slupky z jablek je nehorázné plýtvání. Stačí měsíc a promění se v blahodárný nápoj

Vyhodit slupky z jablek je nehorázné plýtvání. Stačí měsíc a promění se v blahodárný nápoj

Ačkoliv je každá část jablek považována za extrémně zdravou a výživnou, někteří lidé jedí jen dužinu a slupku vyhazují. Případně je nutné jablka oloupat při přípravě některých pokrmů. Tak jako tak by slupky neměly končit v koši, jelikož si z nich připravíte domácí jablečný ocet, který se skvěle hodí do omáček a salátů a poslouží i při úklidu.

Na čištění i pro zdraví

Jablečný ocet je záchranou pro všechny milovníky ekologického čištění domácnosti. Můžete ho použít jako náhradu klasického octa. Pomůže vám se špínou v kuchyni i koupelně, rozzáří vodovodní baterie a hodí se při leštění zrcadel a oken. Dá se s ním čistit i obuv z kůže a jemných materiálů – stačí do něj namočit hadřík a špinavý povrch otřít. Pokud vás trápí nepříjemný zápach z bot, namočte do octa kousek látky a ponechte ho přes noc uvnitř obuvi.

Mohlo by vás zajímat:  Šťavnaté ovoce nejen osvěží a doplní vitamíny. Postará se také o čistou domácnost

Jablečný ocet je skvělý i pro zdraví. Čistí tělo od toxinů, podporuje spalování tuků, reguluje hladinu cukru v krvi, podporuje trávení a dodává pocit sytosti. Tyto vlastnosti znamenají, že vám pomůže zhubnout a zbavit se přebytečných kil. Hubnoucí elixír vyrobíte rozmícháním dvou lžic octa ve sklenici převařené vody. Pijte jednou denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ocet vyrobit?

Domácí jablečný ocet bude také skvělým doplňkem do mnoha různých pokrmů. Využijete ho především při přípravě omáček a salátů, kterým dodá jedinečnou a výraznější chuť. Je jemnější než klasický ocet. K přípravě budete potřebovat kilogram jablečných slupek a semínek, dvě lžíce cukru a litr teplé vody.

Mohlo by vás zajímat:  Lak na vlasy udrží ve formě nejen účes: Inspirujte se šesti dalšími možnostmi

Nejprve vložte slupky a semínka do sklenice nebo jiné nádoby. Poté rozpusťte cukr v teplé vodě a nalijte na slupky. Dobře promíchejte. Nádobu přikryjte gázou nebo lněným plátnem a připevněte provázkem nebo gumičkou. Nechte 4 až 6 týdnů na teplém a suchém místě, každý den promíchejte. Až zmizí pěna, ocet bude připravený k použití. Pak ho stačí jen přelít do uzavíratelné lahvičky.

Zdroj: https://growagoodlife.com/apple-scrap-vinegar/
Přidat na Seznam.cz