Přetopený byt nemusí orchidej přežít. Ochraňte oblíbené rostliny, na jaře znovu rozkvetou

Patří mezi nejpopulárnější pokojovky, protože se vyjímají na parapetech nebo okenních římsách. Jsou vděčným dárkem, který potěší manželku, partnerku i kolegyni v práci. K tomu nejsou náročné na péči. Řeč je o orchidejích, které může pěstovat při dodržení určitých pravidel s úspěchem úplně každý. Důležité je nedělat chyby zejména na podzim, kdy orchideje čeká obrovská změna. Při správné péči mohou vykvést, v opačném případě zcela uhynout. Jaké nešvary doprovází podzimní péče o orchideje?

Krásný vzhled i na podzim

Jak je možné, že někomu vykvétají orchideje i v pozdním podzimu, zatímco ostatní se jich zbavují a hází je uvadlé nebo uschlé na rumiště nebo do bioodpadu? Rozdíl je pouze v péči, každá orchidej totiž může být ozdobou domácnosti v podzimních měsících, pěstitelé jen nesmí opakovat stále stejné chyby, protože se jedná o citlivé exempláře a mají své nároky, které se musí dodržet. Zejména se nesmí nechat rostliny na parapetu, pod kterým se pustí radiátor naplno. V takovém případě orchidej uvadne velmi rychle.

Zdroj obrázku: Freepik

Suchý a horký vzduch orchideje zabíjí

Na co je třeba myslet v souvislosti s orchidejemi především? Můrovec neboli Phalaenopsis patří v tuzemsku mezi nejčastěji prodávané druhy orchidejí a pochází z tropických oblastí, kde roste epifyticky v korunách stromů. Vzdušné kořeny získávají vláhu ze vzduchu a rostlina žije ze živin, které se jí dostávají z okolního prostředí. Rozhodně tedy těmto pokojovkám nesvědčí suchý a horký vzduch, který panuje v interiérech po spuštění topné sezóny. Po zapnutí radiátorů může rychle dojít k opadání květů a odumření rostliny, vhodné je proto orchidej přemístit.

Mohlo by vás zajímat:  S chlupy domácích mazlíčků si poradí vysavač, pračka i gumová rukavice

Zvýšení vlhkosti vzduchu pomocí misek s vodou

V ranních hodinách se doporučuje zvýšit vlhkost vzduchu pomocí rozprašovače, případně lze kolem květníků umístit misky s vodou, aby orchidej mohla vstřebat zvlhčený vzduch. V podzimních měsících je možné zlehka snižovat teplotu, přičemž nesmí dojít k šokovému výkyvu například otevřením okna, kdy venku panuje mráz. Naopak se musí větrat z druhé strany místnosti, protože kromě mrazu nesnesou orchideje ani průvan. Na podzim se též přestávají orchideje hnojit, od prosince do března se nemusí vyživovat vůbec, zalévat je vhodnější ponořením orchidejí do vody na dobu asi půl hodiny a až ve chvíli, kdy je substrát zcela suchý.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/growing-orchids-during-winter.htm
Přidat na Seznam.cz