Prorůstající mech mezi dlažebními kostkami už vás trápit nemusí. Nejlepší zbraň najdete v kuchyni

Prorůstající mech mezi dlažebními kostkami už vás trápit nemusí. Nejlepší zbraň najdete v kuchyni

Udržovaná dlažba před domem vypovídá mnohé o tom, kdo uvnitř bydlí. Někdy ale i přes veškeré vynaložené úsilí dlažba nevypadá vůbec dobře. Jedním z nejméně příjemných jevů na takovém povrchu je mech, který roste mezi jednotlivými dlažebními kostkami. Tohoto nezvaného návštěvníka se ale můžete snadno a rychle zbavit.

Dlažba s mechem může být nebezpečná

Dlažební kostky jsou jednou z nejčastěji volených forem zpevnění užitného povrchu. Jsou ceněné pro svou estetiku a odolnost v měnících se povětrnostních podmínkách a jsou také odolné vůči různým druhům mechanického poškození. Navzdory tomu se časem může vzhled dlažebních kostek měnit, pokud v nich začne prorůstat mech a začnou praskat.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonale vyleštěná zrcadla bez jediné šmouhy: místo speciálních prostředků pomůže čaj

Kostka pokrytá mechem je nejen esteticky nevzhledná, ale také nebezpečná, protože je kluzčí a hrozí, že nám způsobí ošklivé zranění. Zejména po dešti se riziko uklouznutí zvyšuje. Mech roste na dlažebních kostkách zejména na vlhkých a zastíněných místech. Ve většině případů se objevuje v malých prasklinách, ale také se stává, že se objeví po celém povrchu kamene.

Zdroj obrázku: Freepik

Použijte ocet

Pouhé mechanické a jednorázové odstranění plevele a mechu bohužel problém dlouhodobě nevyřeší, mají tendenci opět znovu růst. Samozřejmě existují chemické prostředky, které ale nejsou zrovna přívětivé k životnímu prostředí a mohou poškodit i okolní rostliny nebo samotnou dlažbu, pokud jsou velmi agresivní.

Mohlo by vás zajímat:  Navraťte lesk a zářivou čistotu své koupelně. Všechny usazeniny a nečistoty mají efektivní řešení

Existuje ale způsob, jak proces opětovného růstu mechu definitivně zpomalit. Nepotřebujete k tomu ani speciální a často velmi drahé chemikálie. Mechu se zbavíte rychle a jednoduše použitím octa. Nejprve ocet nalijte na povrch kostek a do prasklin, které jsou pokryté mechem a plevelem. Po dvou hodinách můžete přistoupit k mechanickému odstranění nežádoucích rostlin. Nakonec dlažbu důkladně opláchněte vodou, ideálně tlakovým čističem. Ten smyje zbytek nečistot a rostlin.

Zdroj: https://thepaversavers.com/how-do-i-get-rid-of-moss-on-my-pavers/
Přidat na Seznam.cz