Plastová okna se udržují snadno. Jednou za čas ale potřebují pořádnou revizi

Plastová okna se udržují snadno. Jednou za čas ale potřebují pořádnou revizi

V dnešní době má už většina bytů, rodinných domů a kancelářských prostor plastová okna. Dřevěná okna už nejsou tolik žádána. Proč je tomu tak? Především proto, že jejich údržba je snadná (není třeba pravidelného natírání jako u dřevěných), jsou odolnější a při správném seřízení šetří náklady na vytápění. Co vše je ovšem potřeba pro správnou údržbu?

Správné seřízení

Nic netrvá věčně, stejně jako bezproblémové používání plastových oken. Po nějaké době se totiž stane, že jejich otevírání není plynulé, což poznáte podle toho, že klika klade značný odpor, nelze dát do žádané polohy, nebo dokonce vydává nezvyklé zvuky. Dále mohou vznikat mezery v rámu, kterými začne proudit chladný vzduch, což poznáte zejména v zimních měsících.

Pro seřízení potřebujete imbusový klíč, kterým zvýšíte/snížíte daný rám nebo jej posunete doleva/doprava. Tímto způsobem provedete seřízení, ale pozor! Nesmíte používat hrubou sílu, jinak hrozí poškození. Jestli vám výrobce dodal návod, tak jej použijte, anebo pokud si nevěříte, tak zavolejte odborníky.

Zdroj obrázku: Freepik

Okenní kování

Okenní kování slouží k vyklápění a otevírání oken. Celý mechanismus kování se nachází téměř po celém obvodu okna. Minimálně jednou ročně je potřeba je pořádně namazat, aby nedocházelo ke korozi, ale určitě ne jedlými oleji nebo tuky. Jako vhodný prostředek použijte bílé strojní vazivo, bílou vazelínu nebo strojní olej.

Mohlo by vás zajímat:  Odolné skvrny na koberci zmizí raz dva. Stačí použít správné prostředky

Těsnění

Gumová těsnění jsou celoročně vystavena různým vlivům. Rozdílné teploty napadají jejich pružnost a tvrdost, kvůli čemuž prochází jimi studený vzduch i voda. Jako prevenci je potřeba použít určené prostředky, popřípadě strojní olej. Pokud se těsnění z rámu uvolní, stačí jej zatlačit nebo vyměnit, ale nesmí se lepit, protože to znesnadňuje výměnu.

Těsnění nezapomínejte důkladně umýt. Můžete použít běžný čisticí prostředek na sklo. Těsnění je potřeba omýt i zespodu, jakmile máte hotovo, tak jej nezapomeňte osušit.

Mytí oken

K čištění oken používejte čisticí prostředky, jako je čistič oken, trocha mycího prostředku v kombinaci s teplou vodou anebo voda s octem. Buďte ovšem obezřetní na horní část rámu, protože nadměrná vlhkost může poškodit kování, proto nejlepší je použít pouze prachovku.

Zdroj: https://www.tvwindows.com/blog/how-to-maintain-your-upvc-windows
Přidat na Seznam.cz