Mosaic 267288 1920

Vyčistit špinavé spáry je někdy nadlidský úkol, ne ovšem s těmito čističi

Dlaždice jsou stále jedním z nejoblíbenějších řešení pro místnosti jako kuchyň, koupelna nebo chodba. Jsou totiž velmi odolné, dobře chrání před vlhkostí a snadno se udržují v čistotě – snad až na jednu malou výjimku. Jejich bezvadný vzhled mohou kazit špinavé spáry. Jak je efektivně čistit? Jaké domácí prostředky použít k jejich rychlému úklidu? Poradíme vám, jak nejlépe na to.

Domácí pomocník

Jednou z nejoblíbenějších metod, jak na znečištěné spáry na podlaze, je pasta ze sody bikarbony, peroxidu vodíku a mycího prostředku na nádobí. Dobře se popere se skvrnami na barevných a bílých spojích, a dokonce dokáže jejich vzhled i trochu vylepšit. Má však jednu zásadní nevýhodu – nefunguje na velkých plochách. Aby totiž bylo dost prostředku na všechny spáry, museli byste si pasty připravit opravdu hodně. Na menší plochy, třeba v koupelně, je to ale malý zázrak.

Mohlo by vás zajímat:  Pokoj pro batole má četná specifika. Chyby při zařizování mohou vytvořit i nebezpečné místo
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ekologické čištění

Na větší plochy je pohodlnější použít jiný domácí přípravek. Nepotřebujete mnoho ingrediencí – většinu z nich navíc stejně najdete v kuchyni. Nachystejte si:

  • 1/2 šálku jedlé sody,
  • 1/3 šálku citronové šťávy,
  • 1/4 šálku octa.

Tyto ingredience smíchejte, nalijte do lahve a dolijte vlažnou vodou. Prostředek poté nastříkejte na spáry a vydrhněte je kartáčem nebo houbičkou. Po vyčištění spár stojí za to otřít celou podlahu vodou s přídavkem čisticího prostředku na okna, díky čemuž získá příjemný a přirozený lesk.

Mohlo by vás zajímat:  Na rybenky platí hlavně prevence. Zaměřte se na vlhkost a teplotu interiéru

Zkuste parní čistič

Pokud už si se spárami nevíte rady a nechcete se namáhat drhnutím, pomůže vám účinný parní čistič. Parní čistič za pomoci horké vody a tlaku vyčistí takřka všechny povrchy bez použití chemie. Hodí se nejen na obkládačky a spáry mezi nimi, ale i například na jiné typy podlah nebo obložení či třeba na varnou desku v kuchyni. Je vysoce účinný, velmi snadno odstraňuje špínu i všechny bakterie.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nové spáry jsou také řešení

V případě, že jste vyzkoušeli už všechny prostředky a nic nepomáhá, je jediné řešení – spáry udělat nanovo. Je to samozřejmě náročná práce, ale výsledek stojí za to. Nejdříve je však třeba odstranit starou spáru. Při tom dávejte pozor, abyste neolámali hrany obkládaček. Jakmile máte hotovo, můžete nanést hmotu novou. Pro tentokrát můžete zvolit třeba i jinou barvu, která se nebude tak snadno znečišťovat. Moderní jsou například odstíny šedé nebo i černé.

Přidat na Seznam.cz