clover-1225988_1920

Nedostatek zeleně je ohrožující, výsadba rostlin pomůže zachránit naše klima

Nedostatek zeleně je problém velkých českých měst. Kvůli tomu se v zemi drží jen málo vody a horké letní dny nám ztěžují život více, než je nezbytně nutné. Týká se to drtivé většiny velkoměst, Praha je ovšem výjimkou. Mnozí z vás se možná budete divit, vždyť na sídlištích té zeleně opravdu moc není. To máte pravdu, ale na rozlohu Prahy je zde té zeleně opravdu hodně. Je bohatá na různé parky a zahrady. Obce a malá města zpravidla tak ohrožená nejsou, ale většina velkých měst má květin, keřů a stromů opravdu nedostatek.

Proč je pro nás dostatek zeleně tolik důležitý

Všichni jsme si jistě všimli, že vysoké venkovní teploty, které nám počasí chystá v poslední době každé léto, doprovází krátké a málo chladné zimy bez sněhu. Na základě toho se společnost neustále dohaduje o nedostatku vody a neúnosných vedrech, které většině v letních měsících ztěžují běžný život.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Od celé řady odborníků přicházejí neustálá varovaní o nedostatku vody. Není to jen důsledkem mála sněhu v zimě a velmi vysokých teplot v létě. Je tomu tak také proto, že co do počtu ročních srážek málo prší. Voda tedy neustále ubývá a my ji v zemi nutně potřebujeme nějakým způsobem zadržet. A právě v tom by mám měly pomoci rostliny. Zejména pak stromy a keře, které zadržují obrovské množství této životadárné tekutiny. Na planetě by se proto mělo přestat s neustálým kácením všech možných dřevin.

Mohlo by vás zajímat:  Ochránit pozemek před divokými prasaty pomůže bytelný plot, čistota a účinné odpuzovače

Naopak by se mělo začít s jejich výsadbou všude, kde to lze. Jejich hlavním posláním není jen zadržování vody, ale také poskytují stín v rozpálených letních dnech. Díky tomu by se tolik neroztékal asfalt na komunikacích, neprohřívaly se v takové míře města a obce, a to by bylo velmi přínosné. Na příliš malé množství vody pak umírají rostliny, které tolik potřebujeme a zemědělcům se nedaří ani pěstovat konzumní plodiny. 

Když náhodou jednou pořádně zaprší, půda je tak vyprahlá, že se voda není schopna vsáknout. V důsledku toho nastává splavení polí a nedostatek sklizně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sucho je tu a chystá se panovat

Všem je nám jasné, že sucho nastoupilo vládu. Bránit se mu lze sázením zeleně, ať už keřů či stromů. Buďme proto ohleduplní k sobě i k přírodě, mysleme na naši příští generaci a sázejme. Je velmi důležité, abychom se ze všech sil snažili udržet si své klima a samozřejmě vodu.

 

Přidat na Seznam.cz