Vyčistit šperky můžeme i v pohodlí domova. Zaručenou metodou je aspirin, alkohol nebo kečup

Vyčistit šperky můžeme i v pohodlí domova. Zaručenou metodou je aspirin, alkohol nebo kečup

Mezi rodinné poklady patří nejčastěji zlato a stříbro, šperky, které se dědí z generace na generaci. Po čase ale i ty nejkrásnější kousky ze sbírky mohou černat nebo měnit odstín. Nápravu zjedná šperkař nebo zlatník, ale osvěžit vzhled jednotlivých klenotů lze snadno i v domácím prostředí. Postačí mít jen trochu volného času a k ruce aspirin. Rozhodně vás z čištění šperků hlava nerozbolí, aspirin se používá na šperky, které po ošetření budou zářit jako nové. Jaké další metody se kromě aspirinové nabízejí?

Metoda s pomocí čpavku či zubní pasty

Vyčistit špinavé, zčernalé, nebo dokonce zrezlé či jinak zbarvené šperky není příliš složité. Jednou z doporučovaných metod je vytvoření lázně z poloviny hrnku čpavku a hrnku čisté vody. Zlaté a stříbrné kousky se do roztoku namočí asi na 10 minut, poté se dokonale osuší hebkým hadříkem a nechají doschnout. Další metodou je očištění pomocí zubní pasty, která se pomocí starého kartáčku opatrně nanáší na jednotlivé kusy, ze kterých se krouživými pohyby odstraní zbarvení.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomocí alkoholu i kečupu

Jaké další domácí přísady použít pro snadné očištění šperků? Velmi efektivně funguje alkohol, do kterého se kousky ponoří na pár minut. Po skončení lázně se vyjmou a osuší hadříkem. Stříbrné šperky mohou černat, proto pomůže i další pomocník v domácnosti, kterým není nic jiného než jedlá soda. A naložit šperky do kečupu jako do marinády? I kečup funguje jako čistidlo na zlaté poklady, je však potřeba cennosti omýt a osušit, aby se mohly vyjímat na krku nebo na uších.

Mohlo by vás zajímat:  Ucpaný záchod vyřeší jednoduchý trik, který málokdo zná. Během chvíle bude toaleta znovu funkční

Šperky zase jako právě koupené

Ve vitríně se třpytí, až oči přecházejí. Šperky ve zlatnictví lákají na svůj neskutečný lesk, který ale po zakoupení rychle ztrácí, tím spíše, když nejsou uloženy do šperkovnice. Záchrana je naštěstí vždy po ruce. Opravdu, aspirin má totiž každý v domácí lékárničce. Několik tablet se pomocí tloučku nebo válečku rozdrtí a smíchá s kapkou vody. Vytvořená pasta se nanese na šperky, nechá působit a poté se jen omyjí a je hotovo. Po osušení budou zářit jako na pultě klenotnictví. Šperky se mohou též ponořit do aspirinového roztoku, který se připraví ze dvou tablet a sklenice vody. Doba lázně je asi 10 minut, na závěr se musí cennosti otřít a osušit hadříkem.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/youve-been-cleaning-your-jewelry-all-wrong/
Přidat na Seznam.cz