Tři kroky pro oživení trávníku před jarem: tato péče předejde prázdným místům i mechu

Tři kroky pro oživení trávníku před jarem: tato péče předejde prázdným místům i mechu

Možná se snažíte vypěstovat krásný trávník, ale stále vám to kazí mech. Jak si pomoci? Některé z ošetření je třeba naplánovat před příchodem jara.

Do stínu vysaďte břečťan a konvalinky

Proč mech v trávníku vůbec roste? Existuje hned několik příčin, proč se mech v trávníku často objevuje. V první řadě jde o příliš nízké pH půdy v místech, kde se snažíte trávník pěstovat. Pokud má zemina kyselý charakter, pokusy o krásně zelený a provzdušněný porost bohužel úspěšně kazí. Podobně nepříznivý je také jílovitý a špatně propustný terén. Nejideálnější podmínky pro růst trávníku panují v lehčí neutrální a propustné půdě. Mechu v trávníku významně usnadňuje život také příliš nízká výška trávníku, nevyplatí se porost sekat hodně nakrátko. Konečně jsou ve hře také zastíněná místa, na která je lepší vysadit jiné rostliny, které naopak mají tyto podmínky rády, třeba břečťan. Podobně je pro mech skvělé také prostředí, kdy o trávník nikdo moc nepečuje a zůstávají na něm zbytky posekané trávy nebo listí.

Mohlo by vás zajímat:  Jeden koupený česnek vydrží klidně roky. Správným zasazením z něho vznikne nekonečná úroda
Zdroj obrázku: Freepik

Tři kroky pro dobrý výsledek

S mechem účinně zatočíte, když budete trávník pravidelně vápnit, a to je-li v místech výskytu kyselá půda. Díky tomu půdu neutralizujete a podmínky pro růst trávy budou příznivější. Nejlepší je vápnit trávník v lednu, ale když jste to nestihli, nevadí. Stále je ještě čas, než dojde k růstu. Velmi pomáhá také vertikutace, tedy svislé sekání trávníku, které celý porost provzdušní. Odstraní se mech a plevel. Do třetice je vhodným postupem postřik. Běžně v zahradnictví koupíte přípravky založené na síranu železnatém. Ty zároveň posilují odolnost travního porostu. Musíte ale být připraveni na to, že postřik rezavě zbarvuje, například pokud se dostane do kontaktu s kamením. Také je třeba zajistit, aby s postřikem nepřišla do styku domácí zvířata. Zastánci přírodních metod místo síranu úspěšně používají k postřiku ocet smíchaný s vodou.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/moss-on-lawns
Přidat na Seznam.cz