Vyčištění plynového sporáku je se správným postupem otázka chvíle

Vyčištění plynového sporáku je se správným postupem otázka chvíle

Vaření na plynu patří stále mezi populární způsoby přípravy jídla. Lidé oceňují zejména rychlost rozehřátí nádobí. Stačí škrtnout zápalkou a plynový hořák se rozhoří plamenem takové intenzity, jakou si nastavíme. Určitou nevýhodou je zanášení hořáků nečistotou a jejich drhnutí. Vlivem teploty se do nich špína zanese a pak je nutné vynaložit větší sílu, abychom je vyčistili.

Použijte teplou vodu

Při čištění plynových hořáků u sporáku je důležitá pravidelnost a je třeba začít s tím co nejdříve po dovaření. Samozřejmě musíte počkat, až hořáky vychladnou, abyste se nepopálili. Pak je sundáte ze sporáku a dáte do mísy s teplou vodou. Ta odstraní největší špínu a vy budete moct pokračovat v dalším čištění. Voda si totiž většinou neporadí s mastnotou a usazeninami.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se vodního kamene na sprchové hlavici pomůže ocet nebo jedlá soda

Vyzkoušejte ocet a vodu

Jsou-li plynové hořáky sporáku špinavé, je pravděpodobné, že při používání budou vydávat nepříjemný zápach. Je proto v zájmu každého, aby je udržoval v čistotě. Té lze docílit tak, že do hrnce nalijete ocet a vodu v poměru 3 : 1. Hrnec dáte na sporák a roztok uvaříte. Pak do něho namočíte hořáky. Ty, které jsou horké, sundejte ze sporáku opatrně pomocí chňapky.

Zdroj obrázku: Freepik

I alobal je účinný

Zbytek nečistot z plynových hořáků lze docela dobře odstranit pomocí hliníkové fólie neboli alobalu. Utrhnete z něho větší kousek a sbalíte ho do pevné kuličky, která se vám bude v dlani dobře držet. Pak s ní budete hořáky jeden po druhém čistit. Určitě budete příjemně překvapeni, jak účinná je tato metoda. A přitom není moc finančně náročná, což potěší každého, kdo se snaží chovat ekonomicky a spořit své finance.

Mohlo by vás zajímat:  Špinavá žehlička nadělá víc škody než užitku. Vyčistit ji lze ovšem jednoduše

Jak je vidět, i s pomocí domácích prostředků lze docílit čistých plynových hořáků. Můžete mít radost z toho, že takovým přístupem šetříte přírodu okolo sebe, protože nepoužíváte agresivní chemické prostředky.

Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/cleaning/22870448/how-to-clean-stove-burners
Přidat na Seznam.cz