Vyčištění plynového sporáku je se správným postupem otázka chvíle
Vaření na plynu patří stále mezi populární způsoby přípravy jídla. Lidé oceňují zejména rychlost rozehřátí nádobí. Stačí škrtnout zápalkou a plynový hořák se rozhoří plamenem takové intenzity, jakou si nastavíme. Určitou nevýhodou je zanášení hořáků nečistotou a jejich drhnutí. Vlivem teploty se do nich špína zanese a pak je nutné vynaložit větší sílu, abychom je vyčistili.
Použijte teplou vodu
Při čištění plynových hořáků u sporáku je důležitá pravidelnost a je třeba začít s tím co nejdříve po dovaření. Samozřejmě musíte počkat, až hořáky vychladnou, abyste se nepopálili. Pak je sundáte ze sporáku a dáte do mísy s teplou vodou. Ta odstraní největší špínu a vy budete moct pokračovat v dalším čištění. Voda si totiž většinou neporadí s mastnotou a usazeninami.
Vyzkoušejte ocet a vodu
Jsou-li plynové hořáky sporáku špinavé, je pravděpodobné, že při používání budou vydávat nepříjemný zápach. Je proto v zájmu každého, aby je udržoval v čistotě. Té lze docílit tak, že do hrnce nalijete ocet a vodu v poměru 3 : 1. Hrnec dáte na sporák a roztok uvaříte. Pak do něho namočíte hořáky. Ty, které jsou horké, sundejte ze sporáku opatrně pomocí chňapky.
I alobal je účinný
Zbytek nečistot z plynových hořáků lze docela dobře odstranit pomocí hliníkové fólie neboli alobalu. Utrhnete z něho větší kousek a sbalíte ho do pevné kuličky, která se vám bude v dlani dobře držet. Pak s ní budete hořáky jeden po druhém čistit. Určitě budete příjemně překvapeni, jak účinná je tato metoda. A přitom není moc finančně náročná, což potěší každého, kdo se snaží chovat ekonomicky a spořit své finance.
Jak je vidět, i s pomocí domácích prostředků lze docílit čistých plynových hořáků. Můžete mít radost z toho, že takovým přístupem šetříte přírodu okolo sebe, protože nepoužíváte agresivní chemické prostředky.
Zdroj: https://www.thisoldhouse.com/cleaning/22870448/how-to-clean-stove-burners