Politou elektroniku lze ještě zachránit. Důležité je zakročit hned a zachovat chladnou hlavu

Politou elektroniku lze ještě zachránit. Důležité je zakročit hned a zachovat chladnou hlavu

Polili jste si počítač nebo chytrý telefon kávou nebo čajem? Je to velmi častý problém, se kterým si ale můžete snadno poradit. Bohužel mnoho lidí netuší, jak správně postupovat. Nemusíte si ale zoufat, protože máme řešení, jak vytopený počítat zachránit. Nejlepší je jednat rychle a snažit se vodu co nejdříve dostat ze zařízení.

Co dělat, pokud jste na počítač vylili tekutinu?

Nejdůležitější bude nepropadat panice. K vysušení budete potřebovat suchý hadřík, papírový ručník, suchou rýži, destilovanou vodu a šroubovák, kterým si pomůžete do vnitřku počítače nebo telefonu. Poté si připravte ještě sadu na čištění elektronických zařízení, hodit se může také tekutý isopropanol, pokud se do počítače dostala sladká tekutina.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od vosku se zdají nezničitelné. Se správným postupem ale zmizí ze všech povrchů

Budete muset jednat velmi rychle, abyste zařízení ještě mohli zachránit. Taková nehoda se totiž může stát každému z nás, je dobré vědět, jak se v takových situacích zachovat, abyste počítači naopak neuškodili. Pokud byl počítač zapojený do elektrické sítě, okamžitě ho odpojte. Vyndejte baterii a externí zařízení. Nikdy ale počítač nekontrolujte, jestli funguje, protože může přijít zkrat.

Zdroj obrázku: Freepik

Kapalinu odstraníte zatřesením zařízení

Jestli chcete mít jistotu, že v počítači nezbyla žádná voda, zatřeste s ním. Kapalina se může objevit také v mezerách, kde ji jen těžko odstraníte hadříkem. Vezměte do ruky šroubovák a opatrně odstraňte kryt zařízení a oddělte mokré části od těch suchých a nepoškozených. Poté dejte mokré předměty do misky s rýží a přikryjte je papírovou utěrkou. Následně počkejte, až rýže vsákne veškerou vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Jen tak naházet potraviny do mrazáku se nevyplácí. Málokdo zná základní pravidla zamrazování

Nakonec zařízení usušte, otřete hadříkem z mikrovlákna, který předtím navlhčete přípravkem na čištění elektroniky. Díky tomu odstraníte nejen skvrny, ale zabráníte opětovnému vniknutí tekutiny do přístroje. Pokud máte hotovo a počítač je znovu sestaven, můžete provést test, zda skutečně funguje. Jestli ale došlo k polití sladkou tekutinou, použijte hadřík z isopropanolem.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Save-a-Wet-Cell-Phone
Přidat na Seznam.cz