Snížit účty za elektřinu pomůže několik pozitivních návyků

Snížit účty za elektřinu pomůže několik pozitivních návyků

Elektřina je a vždy byla velmi diskutovaným tématem jak v médiích, tak v domácnostech. Je to totiž jedna ze složek, jejichž cenu dokážeme svým chováním poměrně hodně ovlivnit. Proto je to jeden z prvních aspektů, u kterých nás napadne šetřit. Jak tedy elektřinu využívat co nejefektivněji, abychom peníze nevyhazovali z okna?

Začněte hned u zdroje

I když se vám to může zdát jako naprostá samozřejmost, ne každého tato základní rada napadne. Vybírejte spotřebiče dle jejich energetické třídy. Již jste si u některých svých přístrojů mohli všimnout, že je na nich energetický štítek, právě ten udává, jak ekonomicky nakládá například pračka s elektřinou. Čím lepší třída, tím nižší účet za elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:  Vytápění peletami se vyplatí. Jaké jsou jeho výhody

Tohle samozřejmě neznamená, že pokud máte starší pračku či ledničku, měli byste okamžitě jít koupit nové spotřebiče. Na druhou stranu při příležitosti koupě nového spotřebiče se určitě vyplatí tento faktor zvážit.

Zdroj obrázku: Freepik

Pořízené přístroje si hýčkejte

Ať už se jedná o ledničku, myčku, či osvětlení, ničemu se nedaří dobře, pokud je to zanedbávané. Divili byste se, jak vám pravidelná údržba pomůže dlouhodobě ušetřit.

Je známý fakt, že lednička či mrazák spotřebovávají daleko více energie, pokud jsou namrzlé. Proto je dobré je jednou za čas vypnout, odmrazit a vyčistit. Není to dobré pouze pro hygienu, ale právě i pro menší spotřebu elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:  „Méně je více“ platí u topení dvojnásob. Správně nastavený stupeň na radiátoru ušetří peníze

V podstatě to samé platí u myčky. Čištění filtru a doplňování soli či leštidla jsou neopomenutelné části jejího provozu. Zanedbání těchto povinností pak vede k tomu, že svou práci neodvádí správně. Nádobí vám tak může zůstat mastné či ne zcela umyté. Zbytečně pak plýtváte jeho přemýváním.

Pokud jde o světla, údržba není nijak složitá. Stačí akorát utřít prach, popřípadě zvážit, jaké žárovky do nich dáte. Přece jen některé mají nižší spotřebu než jiné. Nadbytečný nános prachu by pak akorát způsobil tlumení světla.

Zdroj: https://energysavingtrust.org.uk/hub/quick-tips-to-save-energy/
Přidat na Seznam.cz