Výběr schodiště nepodceňte. Správný tvar i materiál jsou klíčové pro pohodlné bydlení
Váš sen o vlastním bydlení konečně nabývá reálných rozměrů a vy si stavíte vytoužený dům? Ještě vás ale čeká mnoho důležitých rozhodnutí, které určí, jak se vám ve vašem novém bydlení bude žít. Důležitá je například volba vhodného schodiště. Jak vybrat to správné do vašeho interiéru a na co pamatovat?
Nabídka je široká
Ve většině interiérů plní schodiště funkci jakési hlavní dopravní tepny. Lidé zde chodí nahoru a dolů skoro pořád, často je navíc nutné přizpůsobit jej i menším dětem nebo domácím mazlíčkům. Na výběru ideálního řešení tedy nešetřete časem, ani penězi.
Obecně rozlišujeme čtyři základní druhy schodiště – bočnicové, třmenové, segmentové a točité. Při výběru ideální varianty je rozhodující především velikost prostoru a rozmístění místností a dalších pevných součástí domu. Dobré je každopádně se držet pravidla, že na schodišti by se měli dva lidé bez problémů vzájemně vyhnout. Včas také myslete na to, že v budoucnu možná budete potřebovat stěhovat přes schody skříň nebo postel, což se až příliš pozdě ukáže jako zásadní kámen úrazu.
Standardní šířka schodišťového ramene v rodinném domě bývá 90 cm. V jednom rameni by mělo být nejvýše 16 výškových stupňů za sebou. Při návrhu schodiště pamatujte také na všechny bezpečnostní předpisy a snažte se schodišťový prostor i chytře využít (například umístěním úložného prostoru pod schody apod.).
Tvar a materiál
Podle stylu vašeho bydlení je také možné zvolit různý materiál. Schody mohou být dřevěné, kovové, betonové či kombinované, ale třeba také z velmi módního skla. Tradiční dřevo působí velmi bytelně a luxusně, ale nebývá zrovna levné. Oblíbené bývá kovové, které cenově vychází dobře, ale má poněkud industriální vzhled, který se ne vždy hodí do všech interiérů. Dobrým kompromisem proto bývají právě kombinace různých materiálů.
Co se týče tvaru, hodně místa vám ušetří schodiště točité, ale právě u něj nezřídka narážíme na omezení v podobě nemožnosti průchodu větších kusů nábytku. Běžně se také využívá tvar do „L“ či „U“. Neexistuje univerzální řešení vhodné do každé domácnosti. Proto není dobré výběr schodiště nechávat na poslední chvíli, kdy už se musíte rozhodovat pod tlakem a ve spěchu.