2020 6 1 Udržujte Svůj Dům Ve Formě

Udržujte svůj dům ve formě

Když kupujete dům, pravděpodobně se nejprve budete zabývat finanční odpovědností. Nesmíte však zapomenout ani na čas a práci, kterou budete muset domu věnovat. Obdobně, jako je potřeba měnit olej v autě, je potřeba provádět pravidelně běžnou údržbu domu.

Věcí, které byste měli pravidelně kontrolovat je poměrně dost. Nicméně je dobrou zprávou, že většinu úkolů zvládnete sami i bez toho, abyste měli nějaké zkušenosti. Jiné úkoly, jako je například čištění fasády, je však lepší nechat na profesionálech.

Připravte si rozvrh pravidelných úkolů, které budete během roku provádět. Díky tomu si můžete být jisti, že bude váš dům v dobré kondici a vám se v něm bude dobře žít.

Měsíčně

Zkontrolujte a případně vyměňte filtry v klimatizaci či ve větracím systému. Někomu se může zdát, že je to příliš často, ano u menších rodin, v kterých nejsou domácí mazlíčci nebo alergici, můžete výměnu udělat klidně jednou za 2–3 měsíce. Pokud je filtr znečištěný, vyměňte ho, jinak ho znovu zkontrolujte příští měsíc.

Čištění odpadu kuchyňského dřezu. Existuje mnoho způsobů, jak vyčistit odpad, ale jedním z nejlepších jsou kostky zmrzlého octa. Nalijte ocet do tvořítek na led a nechte ho zmrznout, pak kostky ledu hoďte do odpadu.

Mohlo by vás zajímat:  Odhlučnění domácnosti - proč a jak ho realizovat?

Vyčistěte filtry digestoře. Na čištění filtrů do digestoře lze použít odmašťovač autodílů smíchaný s horkou vodou. Nechte filtr několik minut namočený v lázni a pak ho opláchněte.

Zkontrolujte hasicí přístroj. Postarejte se o to, aby se k němu dalo snadno dostat, neblokujte přístup košem s odpadky nebo čímkoliv jiným. Zkontrolujte, že na měřáku je dostatečný tlak a že nemá žádné viditelné známky opotřebení.

Čtvrtletně

Testujte detektory kouře / oxidu uhličitého. Na detektorech byste měli mít tlačítko „test“. Stiskněte ho, a pokud bude zvonit alarm, je vše v pořádku. Pokud tomu tak není, vyměňte baterie a proveďte test znovu. V případě, že nebude alarm fungovat, zkontrolujte, že nikde není rez a že baterie dobře zapadají do přístroje. Když nezabere ani to, vyměňte detektor za nový.

Půlročně

Udělejte generální úklid, zkontrolujte a vyčistěte elektrické spotřebiče, okna a zkontrolujte zdi. Když budete udržovat věci čisté, nebudou se na nich hromadit nečistoty, prach a jiná špína.

Vysajte cívky na zadní straně chladničky. Lednička může využívat až 15 % celkové energie vašeho domu, když budou cívky čisté a bez prachu, může snížit energetickou náročnost.

Ročně (podle sezóny) jaro

Na jaře je ideální čas pro údržbu domu. Na jaře se zaměřte především na exteriér domu, musíte počítat s tím, že právě prošel zimou a je potřeba ho připravit na letní vedra.

Mohlo by vás zajímat:  Moderní středomořská vila na Mallorce od Alberta Rubia

Zkontrolujte okapy. Jsou čisté? Odtéká dešťová voda? Pokud jsou v nich nečistoty, je potřeba okapy vyčistit. Pokud se kolem domu objevují nerovnosti, kde se drží voda, měli byste je zarovnat. Důležité je, aby se voda nedostala do základů domu, mohlo by to narušit statiku.

Prohlédněte fasádu vašeho domu, jestli není někde popraskaná nebo se někde nezměnila barva. S drobnými prasklinami si dokážete s pomocí kytu nebo tmelu poradit sami, ale čas od času byste měli zavolat odborníky, kteří vaši fasádu vyčistí od organických i atmosférických nečistot a opraví případné praskliny. Díky tomu předejdete případným plísním nebo nadměrné vlhkosti v domě.

Odstraňte uschlé rostliny / keře z domu. Pokud jste na podzim nenašli čas na úpravu stromů nebo keřů kolem domu, udělejte to nyní. Rostliny mohou proniknout do trhlin a děr na fasádě domu, poškodit ji a zkrátit tak její životnost. Pozornost věnujte i popínavým rostlinám, které necháváte vinout po fasádě. Nechte zkontrolovat střechu, zda není poškozená a podle potřeby ji opravte.

Léto

Léto nabízí dostatek světla a je ideální pro údržbu garáží, kůlen a zahradních domků. Během roku se tam nastřádá hodně harampádí a drží se na něm prach a špína. Pusťte se tedy do čištění a zbavte se nepotřebných věcí.

Mohlo by vás zajímat:  Svodiče přepětí chrání elektroniku nejen před úderem blesku

V létě se můžete pustit do opravy koupelen a spár v dlažbě. Provzdušněte potrubí a zkontrolujte tlak v trubkách. Do oken dejte sítě proti hmyzu a pravidelně vymetejte pavučiny.

Podzim

Na podzim máte ještě čas dokončit úkoly, které jste v létě nestihli a pomalu začít připravovat dům na zimu. Chlad, sníh a déšť dokážou domu udělat své, proto nepodceňujte zimní přípravu.

Odvzdušněte topení a zazimujte klimatizaci. Zkontrolujte, jestli dveře a okna správně těsní. Ujistěte se, že topení neblokuje nábytek. Vyčistěte komín, pokud ho máte.

Zima

V zimě se věnujte především drobnostem v interiéru. Drobným opravám, malování a dalším maličkostem.

Pozornost však věnujte i odstraňování rampouchů a dalších ledových bariér či shazování sněhu ze střechy.

Pusťte se do čištění a prohlídky suterénu či půdy. Po většinu času se přehlíží, protože se jedná o skladovací prostory. Vysajte prach, umyjte okna, pokud tam jsou, ujistěte se, že okna těsní a nikudy dovnitř neteče.

Celoroční práce kolem domu se vám vrátí pohodlím, které vám váš dům poskytne. Když navíc budete provádět pravidelné kontroly a dělat drobné opravy, ušetříte tím i spoustu peněz.

Přidat na Seznam.cz