Home 4238615 1920

Čím se vyznačuje skandinávský styl bydlení a jak ho dosáhnout?

Pokud se alespoň okrajově zajímáte o trendy v zařizování domácností, nemohl vás pojem skandinávský styl a design minout. S e-shopy zaměřenými na doplňky v severském stylu se doslova roztrhl pytel a útulný minimalismus je k vidění ve všech časopisech o bydlení. Líbí se vám tento styl? Poradíme vám, jak na něj.

Kvalitní materiály, světlo a zákaz sběru lapačů prachu

Většina domácností zařízených ve scandi stylu má několik společných jmenovatelů:

· velká okna,

· použití přírodních a tlumených barev,

· vzdušnost interiéru a minimalismus ve vybavení.

Mohlo by vás zajímat:  Chladné měsíce rozveselí barevné květiny, které lze v interiéru pěstovat

Tento styl se ostře vymezuje proti ozdobným trendům typu Provance, které byly populární před několika lety. Základem je upustit od přílišné zdobnosti a barevnosti, dovolit vašemu obydlí dýchat a zároveň z něj vytvořit místo, ve kterém se nikdo necítí stísněně. Takové bydlení se mimo jiné i lépe udržuje uklizené, protože nemusíte při každém utírání prachu odrovnávat mraky sošek a dalších ozdobných předmětů. A pořádek doma je úzce propojen s duševní pohodou.

Zbavovat se věcí, nenakupovat bezmyšlenkovitě a vrátit se k přírodě

Doplňky ve skandinávském stylu by měly být kvalitní a vydržet co nejdéle. Preferují se přírodní materiály. Někdy poněkud chladně působící interiéry prohřejí doplňky ze dřeva, svíčky, plédy, zelené rostliny. Není třeba se okamžitě zbavit všeho, co se vymyká obecnému pojetí tohoto trendu, každá domácnost je jedinečná, stejně jako její obyvatelé, a nikdo z nás nechce žít v bytě z katalogu, jehož vybavení neříká nic o jeho majitelích.

Mohlo by vás zajímat:  Poznejte současné trendy v ladění interiéru
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hygge: domácí pohoda a skandinávský styl jdou ruku v ruce

Dánské slovo hygge odkazuje k pohodovému stylu života, užívání si drobných radostí… a to se týká i prostředí, ve kterém žijeme. Ne náhodou jsou skandinávské národy pravidelně označovány za nejšťastnější na světě.

Přidat na Seznam.cz