Facade 828984 1920

Výběr oken je pro fungování celého domu naprosto klíčový!

Na českém i světovém trhu najdete tolik druhů, velikostí a složení oken, laik se v tom nemůže vůbec vyznat. A přitom jejich výběr je pro každý dům i byt extrémně důležitý. A důležitý není jen výběr, ale také jejich instalace. Základem proto je, abyste se vždy poradili s odborníkem a nikdy se nepokoušeli o instalaci svépomocí.

Jak postupovat při výběru?

Sice se to na první pohled nezdá těžké, ale překvapivě je. Velkou potíží je to, že na ně klienti často kladou protikladné požadavky. Nesourodost se může potkat v jejich tvaru, vzhledu, funkčnosti i technických a izolačních vlastnostech. Myslet musíte i na to, že velkou funkci plní při energetických ztrátách bydlení. Při výběru se dívejte zejména na:

  • třídu vybírejte podle zateplení domu (okny vyšších tříd budete vyhazovat peníze z okna),
  • porovnejte výhody dvojskla a trojskla z pohledu tepelné izolace,
  • nezapomínejte na bezpečnostní kování, úhel vyklápění a další detaily.
Mohlo by vás zajímat:  Moderní středomořská vila na Mallorce od Alberta Rubia

Nezapomínejte na přísun čerstvého vzduchu

Při instalaci nových oken se často klade důraz pouze na izolaci a málo se myslí na výměnu vzduchu v daném prostoru. Obecně se radí, že se za jednu hodinu musí vyměnit polovina vzduchu v místnosti. Bez toho se budete pravděpodobně potýkat s bolestmi hlavy, malátností a problém to bude zejména v domácnosti, kde se topí nebo vaří na plynu. Může také docházet ke zvýšené vlhkosti, kterou lze odstranit odbornou sanací.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Střešní okna

Tento atypický druh oken se většinou instaluje mezi krokve. Mezi krokví a rámem by přitom měla být alespoň malá mezera nahoře i dole. Na to se ovšem musí myslet již při vytváření projektu. Instalaci v již postavené stavbě mohou provázet drobné potíže, které se vyřeší přidáním distančních latí nebo tesařskou úpravou. I zde ovšem musíte myslet na vhodné umístění topení v pokoji a dobrý tvar ostění. Vždy proto musíte myslet na všechny prvky, které jsou pro správné fungování domu nezbytné.

Přidat na Seznam.cz