Vrzání dveří vyvede z klidu i největšího pohodáře. Účinnou pomoc najdeme v každé koupelně

Vrzání dveří vyvede z klidu i největšího pohodáře. Účinnou pomoc najdeme v každé koupelně

Dveře jsou nezbytnou součástí našich domovů. Jsou symbolem soukromí a ochrany. Pokud ale dveře začnou vrzat, může to být velmi hlučné a obtěžující. V noci dokonce tento zvuk může nahánět strach. Aby byly dveře opět naším přítelem, a ne nepřítelem, stačí vědět, jak se vrzání zbavit.

Proč začnou dveře vrzat?

Pokaždé, když vrznou dveře, vzbudí to v nás několik emocí. Může to být naštvání, úlek, nebo dokonce strach. Abychom se zbavili těchto nepříjemných pocitů, je potřeba zjistit, proč dveře vržou. Většinou jde o špatný technický stav dveří. Někdy dveře dokážeme opravit sami, ale pokud je stav dveří opravdu špatný, je nutné zavolat odborníka. Většinou se ale jedná o špatně fungující panty.

Pomoc při vrzání dveří

K tomu, aby panty opět začaly správně fungovat, potřebujeme prostředek, který má doma úplně každý, a tím je obyčejné mýdlo. Mýdlo naneste přímo na panty a začněte s dveřmi hýbat tam a zpátky, aby se mýdlo dostalo i do těch nejmenších skulin. Pokud budou panty stále vrzat, zkuste přidat více mýdla. Místo mýdla můžete použít i vazelínu. S prostředky je důležité pracovat opatrně, aby nezanechaly na stěnách mastné skvrny.

Mohlo by vás zajímat:  Domov před pavouky ochrání máta a sítě v oknech. V mnohém však mohou být prospěšní
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o dveře je důležitá

Vrzání dveří je nejlepší předcházet. Správná péče o dveře zabrání jejich poškození. Pravidelně by se měl ze dveří utírat prach a mýt je. Měly by se čistit i panty a všechna zákoutí dveří. V malých mezerách se usazuje většina nečistot, a proto je to vhodné místo pro roztoče. Nejvíce by se mělo dbát na kuchyňské dveře.

Během vaření se na nich ukládá tuk, který nevypadá hezky a ničí dveře. Abyste se tuku důkladně zbavili, stačí dveře umýt hadříkem namočeným v pár kapkách octa a troše vody. Ocet má svůj charakteristický zápach, a proto je dobré na hadřík přidat i pár kapek esenciálního oleje. Nikdy dveře nedrhněte násilím. Lepšího výsledku dosáhnete, pokud nanesete roztok na dveře a necháte chvíli působit. Potom půjde mastnota dolů sama.

Zdroj: https://www.angi.com/articles/how-to-fix-squeaky-door.htm
Přidat na Seznam.cz