White 3395699 1920 (3)

Vraťte zašlou slávu bílému oblečení. Pomoc najdete v kuchyni nebo lékárničce

Taky máte doma spoustu bílého prádla, které po určitém čase ztratilo svůj lesk? Nemusí se jednat ani o oblečení. Typickými zástupci takto zažloutlých látek jsou kapesníky, povlečení nebo ubrusy. Běloskvoucí ubrusy přitom patří k rodinným dědictvím a předávají se z generace na generaci.

Při odstranění skvrn a bělení látek máte dvě možnosti. Jedna je cestou chemie a speciálního prostředku na bělení látek. Tato bělidla ale často ničí jednotlivá vlákna a po několikátém praní ztrácí látka svoji kvalitu a trhá se.

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen se usazuje i v toaletě. S našimi triky bude opět zářivě čistá

Metoda našich babiček

Jak je ale možné, že bílé ubrusy a povlečení našich babiček vydržely celé generace čistě bílé a přitom v perfektním stavu? Řešení je jednodušší, než byste si mysleli. Na bělení naše babičky po celé generace využívaly máslo a podmáslí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zažloutlou látku jednoduše namočte do mléka a ponechte v této lázni přes noc. Důležité je, aby bylo mléko studené a pro jistotu nechte hrnec s mléčnou lázní ve studeném prostoru, například ve sklepě. V teple by mléko mohlo zkysnout a přeneslo by některé svoje pachy do prádla. Po vyjmutí z lázně látku jednoduše vyperte v mýdlové vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Stylová skříň anebo profesionál?

Prostředek pro bělení najdete v každé lékárně

Druhou metodu byste možná nečekali. Pokud nevěříte mléčné lázni, sáhněte do vaší lékárny a najděte aspirin. Tento oblíbený prostředek proti bolení hlavy v sobě totiž obsahuje bělicí složky, ale jeho chemická struktura přitom neponičí látku. Aspirin stojí jen pár korun a na rozdíl od bělicích prostředků vám ušetří nejen čas, ale i finance.

Zdroj obrázku: Pixabay

Postup je pak podobný jako v případě mléka. Aspirin rozpusťte ve vodě a vytvořte jemně mléčný roztok. Bílé látky v něm jemně rukama properte, tím se voda a aspirin dostanou do hloubky a vybělí látku zevnitř. Následně vodu vyměňte a znovu smíchejte vodu s aspirinem, tentokrát ho můžete použít méně. Prádlo v této směsi ponechte přes noc, aby došlo k vybělení i na povrchu.

Přidat na Seznam.cz