Vrány ze zahrady vyplaší speciální plašiče i blýskavé předměty

Vrány ze zahrady vyplaší speciální plašiče i blýskavé předměty

O tom, že jsou vrány velmi inteligentní, jistě slyšel každý. Odborníci je přirovnávají k šimpanzům s křídly, ale o to větší škody dokážou napáchat. Nejde totiž jen o chytrost, s jakou dokážou zahradu zlikvidovat, ale také o tvrdohlavost. Není vůbec snadné se jich zbavit. Jakým způsobem zabránit, aby vrány vyplenily zahradu i jezírko s rybami? Pomohou účinné a odzkoušené metody, které vědí, jak na tyto chráněné ptáky.

Útoky vran na zahradu

Jak vlastně dojde k tomu, že se vrány usídlí právě na zahradě? Nejčastěji se tak stává hned zjara, kdy vrány kladou vejce, a záhony nebo jezírko jsou místa, kde mají na dosah potravu pro svá mláďata. Hnízda nebo vejce se nesmí odstraňovat, protože tento druh opeřenců patří mezi chráněné druhy. Z toho důvodu je nutné použít jiné metody, jak ptáky ze zahrady vystrnadit. Času není mnoho, samice kladou vajíčka v polovině dubna.

Mohlo by vás zajímat:  Keře sluší každé zahradě. Jejich sázení má svá pravidla, díky kterým budou skutečnou ozdobou
Zdroj obrázku: Freepik

Strašák i zvuky

Stejně jako v případě jiných druhů ptáků se vyplatí vytvořit strašáka z hadrů nebo starých ručníků, které se navěší na rozbitou násadu. Velmi vhodné je také rozvěsit fotografie přirozených predátorů vran na plot, větve stromů nebo na tyče do záhonů. Snímky sov, jestřábů nebo kun jsou nejvhodnější, obdobně účinné jsou plechovky rozvěšené na větvích stromů. Jejich charakteristický zvuk bezesporu odradí nejen vrány, ale také další druhy, které se chtějí potěšit pěstovanou úrodou.

Mohlo by vás zajímat:  Trávník je důležité správně připravit na zimní měsíce

Plašení proudem vody nebo blýskavými předměty

Dalším originálním řešením je pořízení plašiče, v případě vran ne akustického, jak by se mnozí domnívali, ale vodního. Přístroj tohoto druhu je vybaven PIR detektorem, který při pohybu aktivuje vodní proud až do vzdálenosti několika metrů. Vrány nemají rády vodu, proto si raději zvolí k postavení hnízda klidnější místo. Ještě snazší je rozvěsit lesklé předměty. Dobře poslouží stará cédéčka nebo koule z alobalu, protože odraz světla je vránami vnímán jako hrozba. Mezi osvědčené řešení pak patří pořízení ochranných sítí na zeleninové záhony, což odradí nejen vrány, ale také ostatní ptáky.

Zdroj: https://www.humanesociety.org/resources/what-do-about-crows
Přidat na Seznam.cz