Hraboši nesnesou vůni chilli papriček. Toto koření poslouží k ochraně zahrady

Hraboši nesnesou vůni chilli papriček. Toto koření poslouží k ochraně zahrady

Vypadá nenápadně a nejaktivnější je v noci, takže si ho ani nevšimnete. Avšak jeho činnost zůstane nepřehlédnutelná, protože nahlodává stromy a keře. Neuniknou mu kořeny, oddenky rostlin, listy ani semena. K jeho odplašení však stačí jednoduchá metoda bez nastavování zbytečných pastí.

Hrozba zahrady

Tato zvířata nespí zimním spánkem, takže se mohou objevit ve vaší zahradě po celý rok. Hraboš staví podzemní chodby, obvykle v hloubce 10–15 centimetrů, což znamená, že dokáže jednoduše zničit kořenové systémy zahradních rostlin. Dekorativní a kultivované exempláře ztrácejí schopnost účinně sbírat živiny a vodu z půdy. Potom následuje jejich schnutí a úhyn.

Mohlo by vás zajímat:  Levanduli se daří na slunném záhoně, dobře odolá mrazu. Je ideální rostlinou pro začátečníky

O způsoby, jak se zbavit hrabošů, se zajímají hlavně majitelé ovocných sadů. Tito hlodavci milují ovoce a jeho semena. V zimě, kdy je pro zvířata obtížné najít jídlo, se rozhodnou okusovat kůru stromů a keřů. Poškozené druhy se stávají náchylnějšími k průniku patogenů. Hraboši si však rádi pochutnají i na zelených částech rostlin a bylin.

Zdroj obrázku: Freepik

Jednoduché řešení

Jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak odplašit hraboše ze zahrady, je pomocí chilli papričky. Kapsaicin, který obsahuje, má dráždivý účinek, takže její samotná vůně stačí k tomu, aby škůdce zahnala. Tyto vlastnosti lze využít dvěma způsoby. Do tunelů hrabošů můžete nasypat prášek z chilli papričky. Toto koření můžete koupit skoro v každém obchodě. Posypané tunely budou hraboše dráždit.

Mohlo by vás zajímat:  Září je ideálním časem pro přípravu zahrady na chladné měsíce

Také můžete z chilli provést postřik. Smíchejte několik polévkových lžic koření s litrem vody. Nastříkejte roztok na místech, kde vidíte aktivitu hrabošů, nebo na rostliny, které chcete chránit před jejich útokem. Především se zaměřte na ovocné stromy a keře. Chcete-li udržet postřik na rostlinách déle, můžete do roztoku přidat několik kapek organické tekutiny pro mytí nádobí.

Zdroj: https://bobbex.com/eliminate-vole-problem/
Přidat na Seznam.cz