Vosk na ubruse lze vyčistit jednoduchými metodami. Po skvrně nezůstane ani stopy

Vosk na ubruse lze vyčistit jednoduchými metodami. Po skvrně nezůstane ani stopy

Voskové svíčky nejenže vypadají krásně, také dodávají místnosti jedinečnou atmosféru. Bohužel mnohdy stačí chvilka nepozornosti a vosk se rychle dostane na ubrus. Naštěstí existují osvědčené způsoby, jak se zbavit přetrvávajících skvrn.

Jednoduché čištění

Voskové skvrny nejsou tak strašné, jak si můžeme myslet. Díky několika trikům bez velkého úsilí odstraníme vosk z ubrusu a skvrny, které může zanechat. A co víc, není třeba sahat po silných detergentech, které mohou poškodit látku, ze které je ubrus vyroben. Pokud se to stane a vosk se vylije na ubrus, zůstaňte hlavně v klidu. Nechte vosk zmrazit. Díky tomu se vyhnete spálení a také se ztuhlý vosk snáze odstraní z ubrusu.

Mohlo by vás zajímat:  Úzké mezery pod nábytkem jsou skladištěm prachu. S jednoduchými vychytávkami všechny skuliny vyčistíte raz dva

Za žádných okolností bychom se neměli snažit stírat teplý vosk, protože jej vetřeme do textilních vláken, což zase ztíží jeho odstranění. Můžeme urychlit ztvrdnutí vosku jeho zchlazením kostkou ledu. Jakmile se ochladí a změní na tvrdou formu, zkusme ho jemně oškrábat nehtem. Pokud vosk není pevně přilepen k látce, můžeme jej s trochou štěstí snadno odstranit z ubrusu. Pokud zůstaly po vosku skvrny, vyperte ubrus podle pokynů výrobce na štítku.

Zdroj obrázku: Freepik

Další jednoduché metody

Další metodou pro odstranění přetrvávajících skvrn z vosku je překrytí ubrouskem a přežehlení místa horkou žehličkou. Vysoká teplota vosk jemně roztaví a ten se vstřebá do ubrousku. Tuto techniku bychom však neměli používat pro barevné voskové skvrny. Pokud se problém s rozlitým voskem na ubrusu týká syntetické tkaniny, bude na to perfektní šedé mýdlo.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň je nepřítel zdí i našeho zdraví. S trochou trpělivosti po ní nezůstane ani památky

Potřete ubrus šedým mýdlem, poté jej hoďte do pračky a nastavte vhodný program. Voskové skvrny by neměly zanechat žádné stopy. Šedé mýdlo lze úspěšně nahradit běžnou tekutinou na mytí nádobí. Nikdy nečistěte vosk hned po rozlití, jen skvrnu zhoršíte a čištění bude mnohem náročnější.

Zdroj: https://www.mulberryscleaners.com/blog/simple-trick-removing-candle-wax-tablecloth/
Přidat na Seznam.cz