Zamiokulkas vydrží bez zálivky i tři týdny. Nejvíc si pochutná na obyčejném pivu

Zamiokulkas vydrží bez zálivky i tři týdny. Nejvíc si pochutná na obyčejném pivu

Zamiokulkas neboli kulkas zamiolistý je v poslední době velmi oblíbenou pokojovkou, která zdobí interiéry domovů i kanceláří. Vypadá velmi působivě, kromě toho je zcela nenáročná na péči, dokonce se hodí pro zapomnětlivce, kteří nejsou schopni pravidelně zalévat hrnkové rostliny. Vysoká odolnost této rostliny je výhodou, které se využívá též v kancelářském prostředí, kde může být zajímavým zkrášlujícím prvkem, o který se není třeba příliš starat. Kolik vody potřebuje a jak z této pokojovky udělat interiérovou hvězdu?

Odolná, nenáročná, a dokonce mrazuvzdorná

Patří do stejné čeledi jako monstery, na rozdíl od nich však mají kulkasy některé výhody navíc. Zejména jsou extrémně odolné, k tomu nejsou náročné na pěstování a současně jsou mrazuvzdorné. Tyto sukulentní rostliny pocházejí z pásu východní Afriky, kde panuje velmi náročné a suché klima. Rostlina dokáže ve svých kožovitých listech a silných podzemních oddencích hromadit vodu do zásoby, kterou následně využívá pro svůj růst.

Mohlo by vás zajímat:  Přesazení vdechne rostlinám nový život. Myslet je třeba pouze na několik pravidel
Zdroj obrázku: Freepik

Bez vody tři týdny

Kulkasy se mohou pěstovat na slunných stanovištích i v polostínu nebo ve stínu, přičemž si snadno poradí s dlouhotrvajícími suchy. Bez zálivky přežijí bez úhony až tři týdny, což jistě ocení cestovatelé nebo pracovníci vyjíždějící na montáže nebo služební cesty. Běžně se kulkasy zalévají jednou za 10 dní, stačí opravdu střídmá dávka, což je vzhledem k poměrně velkému vzrůstu pro mnohé pěstitele překvapující. Kulkasy se mohou zalévat též po kontrole substrátu odstátou vodou o pokojové teplotě. Žloutnutí listů je známkou přemokření.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro efektivní práci z domova: produktivitu udrží dobré vybavení a správný harmonogram

Ošetření pivem pro regeneraci

A jak docílit, aby rostlina zářila a bujně rostla? Pomůže obyčejné pivo, které se smíchá s vodou v poměru 1 : 4. Před použitím se musí nechat pivo dekantovat a zbavit bublinek, poté se roztok aplikuje přímo v rámci zálivky ke stonku, současně se mohou vlhkým hadříkem otřít směsí listy. Tento životabudič napomůže docílit krásného vzhledu a listy se rozzáří jasně zelenou barvou. Pro tyto účely lze použít též nevypité pivo z předchozího večera nebo jakékoli světlé pivo, které se nechá několik hodin předem nalité ve sklenici, aby zvětralo.

Zdroj: https://www.houseplantsexpert.com/zz-plant.html
Přidat na Seznam.cz