Voňavá a čistá postel začíná v matraci. Domácí dezinfekce eliminuje všechny roztoče i zápach

Voňavá a čistá postel začíná v matraci. Domácí dezinfekce eliminuje všechny roztoče i zápach

Na ložním prádle a matraci v posteli zůstávají po strávené noci odumřelé částečky kůže a do textilu se vpíjí pot. V tkaninách se drží roztoči a bakterie, přičemž jejich kolonie mohou čítat až několik milionů jedinců. Dalším problémem jsou různé pachy, které se ve vláknech drží nehledě na četnost praní ložního prádla. Jak se problému zbavit? Řešením je ošetřit lůžko pomocí speciálně připravené domácí dezinfekce.

Kontaminace, skvrny a zápach

Jak je možné, že nehledě na pravidelnou výměnu ložního prádla je cítit v ložnici zápach, který se line z lůžka? Četnost praní povlaků a prostěradel nemusí mít na stav vliv, protože problém se skrývá v matraci, která se čistí a mění jen vzácně. Léta užívání zanechávají stopy, doslova, protože ve vnitřku matrace se hromadí bakterie a různé patogeny. Po čase mohou tvořit až deset procent objemu celé matrace. Do materiálu se navíc každodenně vpíjí další tělní tekutiny, pot a sekrety, proto se roztoči nadále množí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na roztoče v matraci

O jakých mikroorganismech je řeč? Jedná se o roztoče, kteří spadají do čeledi pavoukovců. Tito živočichové se živí odumřelými částečkami pokožky, vlasů či nehtů. V lůžkovinách mají ideální životní podmínky. Jak tedy zamezit jejich množení? Zásadní je čistota a pravidelné větrání. Roztočům se navíc daří při vyšších teplotách a vyšší vlhkosti vzduchu, proto je třeba často větrat a snížit teplotu v místnosti. Vhodné je dezinfikovat lůžkoviny a matrace slunečními paprsky nebo mrazem.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice provoní život i rostlinám. Ochrání je před útoky hmyzu i plísní

Dezinfekce pro zbavení se roztočů

Lůžkoviny se musí prát minimálně jednou týdně, při té příležitosti je možné vyvětrat a vydezinfikovat též matraci. Připravit si ji lze doma snadno z přísad, které má každý doma. Na přípravu je potřeba:

  • 80 ml alkoholu,
  • 80 ml vody,
  • 30 kapek levandulového oleje.

Přísady se smíchají v lahvičce s rozprašovačem. Před postříkáním matrace se musí roztok promíchat, po aplikaci se musí tkaniny nechat uschnout. Při pravidelné očistě matrace se zlepší nejen kvalita spánku, ale sníží se též riziko rozvoje alergií.

Zdroj: https://www.nolahmattress.com/blogs/blog/how-to-disinfect-a-mattress
Přidat na Seznam.cz