Droždí patří nejen do kuchyně. Okurky na zahradě ochrání před škůdci i plísněmi
Pěstování okurek v Česku je již řadu let velmi populární. Nic nechutná tak dobře, jako domácí vypěstovaná zelenina ve vlastním skleníku nebo na zahrádce. Čím dál častěji se setkáváme s názorem, že lidé chtějí mít zeleninu vypěstovanou takzvaně bio. Tedy bez přidaných umělých chemických hnojiv a přísad. Proto přicházíme s novinkou, a to s hnojivem vyrobeným z droždí. Toto hnojivo nejen že dodá rostlině živiny, ale také ji ochrání před škůdci a plísněmi. Jak si tento ochranný postřik vytvořit?
Proč zrovna droždí? Protože nemoci a škůdci nemají šanci!
Ano, už se všichni těšíme na okurkový salát, zavařené okurky a kvašáky od babičky. Pokud se postaráme o okurky v době růstu, určitě se nám odvděčí bohatou a chutnou úrodou. Okurky a rajčata jsou velmi náchylné na plísně a houbové choroby, zejména plíseň tykvovitou. Z počátku se tato choroba projevuje žlutými skvrnami na listech, které se postupem času zvětšují a hnědnou. Netrvá to dlouho a za několik týdnů je rostlina nadobro zničená. Proto je vhodné na tyto rostliny využít právě postřik z droždí.
Postřik z droždí a jeho účinky
Musíte si uvědomit, že také v droždí je obsažen určitý druh houby. Kvasinky obsažené v droždí se tak dostanou na rostlinu a ta se pak mění na bitevní pole mezi škůdci a kvasinkami. Kvasinky jsou velmi silné a navíc nemají nepříznivý vliv na vývoj a růst rostliny. Proto se tento postřik tolik doporučuje.
Jak vyrobit kvasnicový postřik?
Postačí smíchat asi 100 g čerstvého pekařského droždí s 0,5 l tučného mléka. Tuto směs rozmíchejte a poté vlijte do 10 litrů vody. Nejlepší je voda dešťová. Základní postřik máte hotový. Pokud jej chcete vylepšit, můžete do něj kápnout asi lžíci šedého mýdla, které způsobí, že se postřik na rostlině udrží déle. Pomocí rozprašovače pak aplikujte na rostliny.
Zdroj: https://balconygardenweb.com/how-to-make-a-quick-yeast-fertilizer-for-cucumber-plants/