Vodní kámen v toaletě potřebuje systematické čištění

Vodní kámen v toaletě potřebuje systematické čištění

S toaletou se můžeme setkat v každé domácnosti. Ať už má svou vlastní místnost, nebo je spojená s koupelnou. Její úklid by měl být také jednou z našich priorit při péči o nás příbytek. Záchod je totiž místo, kde se kvůli příznivým podmínkám bakteriím velmi dobře daří. Je to místnost, kterou navštěvuje každý z nás, a je tak vhodné udržovat ji čistou a příjemnou pro nás i naše hosty. Několik faktorů nám tuto činnost může ale zkomplikovat.

Vodní kámen – vytrvalý nepřítel každé hospodyňky

Vodní kámen je nepříjemnost, se kterou se můžeme setkat poměrně často. Může za něj zejména tvrdá voda, se kterou my v podstatě nic nenaděláme. A co tvrdá voda vlastně je? Tvrdá voda obsahuje zvýšený podíl určitých minerálů, a to nejčastěji solí vápníku, manganu, hořčíku či železa. Tyto soli se pak na povrchu usazují a vytvářejí nevzhledné skvrny. Na těchto místech se zároveň i nadměrně daří bakteriím.

Mohlo by vás zajímat:  Mastné skvrny zmizí beze zbytku ze všech materiálů. Postup je snadný
Zdroj obrázku: Freepik

Jak proti usazeninám bojovat?

Logickou odpovědí je samozřejmě pravidelná údržba. Ani takto jednoduchá rada ale není tak snadná, jak se zdá. Je totiž naprosto normální, že se přihodí něco, co má zkrátka větší prioritu než čištění záchodu. V tomto případě se ale pak vodní kámen usazuje ve větší vrstvě a je čím dál náročnější se ho zbavit.

Můžou vám ale pomoci některé jednoduché rady, které využívaly už naše babičky. Navíc se obejdete bez přebytečných chemikálií, za což vám poděkuje jak životní prostředí, tak vaše peněženka.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň je zhobou domu i zdraví. Její odstranění vyžaduje úsilí a trpělivost, ale vyplatí se

Pokud toaletu čistíte pravidelně, použijte ocet. Tím stačí pouze polít stěny toalety a nechat krátce působit. Potom toaletu už jen štětkou či kartáčem vyčistěte.

Pokud ale bojujete proti vnějším usazeninám, vezměte si na pomoc citron. Jeho kyselost strukturu kamene naruší a navíc vám toaletu krásně provoní.

V nejhorších případech pak smíchejte jedlou sodu s octem do pasty, naneste na postižená místa a nechte působit.

Zdroj: https://www.harveywatersofteners.co.uk/cleaning/how-to-clean-limescale-stains-from-your-toilet/
Přidat na Seznam.cz