Svicky1

Skvrny od vosku jsou velmi odolné, se správnou metodou ale zmizí ze všech povrchů

Nejen romantické večeře a vánoční čas jsou důvodem pro zapálení svíček, řada lidí si dopřává jejich příjemnou atmosféru kdykoliv během roku. Pokud svíčky používáte pravidelně, jistě vás občas potrápí skvrny od vosku, ať už na stolku, jiném nábytku, nebo ubruse či koberci. Vzhledem k mastnému charakteru vosku a vosku podobných látek, které se k výrobě svíček používají, a poměrně vysoké teplotě je pak poměrně těžké se skvrn zbavit. Tyto speciální metody ale pomohou.

Odstraňování vosku z různých materiálů a povrchů

Svíčky představují jednu z důležitých součástí aromaterapie, ať už mají samy specifické aroma, nebo se vkládají do aromalampy. Mnoho z nás je však používá také pro navození příjemně útulné nálady. Pokud je ovšem dostatečně nehlídáme, může se stát, že se stékající vosk zachytí na některém z povrchů, které jsou v blízkosti svíčky. Popasovat se se skvrnami od vosku není jednoduché a metody jeho odstraňování se liší v případě, že se objeví na:

  • ubruse,
  • oblečení,
  • nábytku nebo podlaze,
  • koberci.
Mohlo by vás zajímat:  Pouze dokonale čistá žehlička se postará o krásné prádlo. Nejlepší čistič najdeme v každé kuchyni
Zdroj obrázku: Freepik

Odstranění vosku z ubrusu

Mezi klasické metody odstraňování vosku z ubrusu patří setření ještě v tekutém stavu nebo přežehlení. Obě tyto metody ovšem po sobě zanechávají mastnou skvrnu. Pokud chcete vosk odstranit beze zbytku, je potřeba vložit ubrus do plastové fólie nebo pytlíku a nechat jej v mrazáku. Jakmile vosk při nízké teplotě ztvrdne, ztratí svou adhezní strukturu a je možné jej jednoduše odloupnout. Menší skvrny lze mrazit lokálně pomocí ledových kostek.

Odstranění vosku z oblečení

Pokud se vosk dostane na oblečení, záleží jeho odstraňování především na materiálu. U koženého oblečení je nutné provést zmrazení, případně je možné zkusit jej zahřát v sušičce a poté odstranit nastrouhanou křídou. U běžného oblečení obvykle stačí praní na vyšší teploty, případně lze skvrnu ošetřit octem (u polymerních tkanin) nebo terpentýnem (pokud nezanechá na látce nežádoucí skvrny, ideální je pro pevné tkaniny).

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte z bot i svého domova nepříjemný zápach. Spolehnout se můžete na oblíbené přírodní prostředky
Zdroj obrázku: Freepik

Vosk na nábytku, pevné podlaze či koberci

Ulpí-li vosk na dřevě nebo dřevu podobném materiálu, je vhodné jej odstraňovat ledováním. Po zmrazení je nutné vosk odstraňovat tupým nástrojem a nakonec dočistit jemným hadrem namočeným v oleji. Stejný postup se aplikuje i na koberec, namísto finální úpravy olejem se však používá přípravek na čištění koberců.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a656985/remove-candle-wax-stains/
Přidat na Seznam.cz