Kyselina citronová je vhodná pro čištění i dezinfekci, nahradí chemické přípravky

Kyselina citronová je vhodná pro čištění i dezinfekci, nahradí chemické přípravky

Kyselina citronová není jen konzervant nebo součást kuchyňských receptů, může být také výborným pomocníkem v domácnosti. Je to levná a ekologická alternativa k mnoha chemickým prostředkům, které nejsou vždy účinné a mohou mít negativní vliv na životní prostředí. V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak kyselinu citronovou využít.

Užitečný trik na čistotu a údržbu vaší domácnosti

V koupelně může být kyselina citronová skvělým řešením. Může být použita na čištění odtoků, odstranění mastných skvrn na oblečení nebo na odstranění usazenin od čaje a kávy v hrncích. Stačí nasypat malé množství kyseliny na houbičku, navlhčit a vydrhnout. Na čištění odtoků stačí nasypat kyselinu citronovou přímo do toalety nebo na ucpaná místa a počkat několik minut. Poté zalijte vroucí vodou a několikrát propláchněte. Kyselina citronová také pomůže odvápnit kohoutky a baterie.

Mohlo by vás zajímat:  Věčný prach dává při úklidu zabrat, s pár triky se ho zbavíte efektivněji
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud chcete zabránit tmavnutí ovoce, stačí rozpustit lžičku kyseliny citronové v polovině hrnku vody a nastříkat na plody. Kyselina citronová je také skvělým pomocníkem na odstraňování mastnoty z kuchyňské linky nebo stolu. Pokud máte na oblečení skvrny, které nejdou vyprat, může kyselina citronová přijít vhod. Odstraní mastnotu z kuchyňských utěrek a ubrusu.

Kyselina citronová může také pomoci dezinfikovat rychlovarné konvice, pračky nebo kávovary. Stačí do prázdné pračky přidat dvě lžíce kyseliny citronové a nastavit nejvyšší teplotu. Stejně tak si poradí s kohoutky a dveřmi od sprchy. Roztok můžete vyrobit smícháním litru teplé vody s dvěma lžícemi kyseliny citronové. Naneste na dveře, nechte působit pět minut a poté vyčistěte do sucha.

Mohlo by vás zajímat:  Většina ji rovnou vyhazuje, přitom se nejedná o žádný odpad. Kávová sedlina vás překvapí

Levná a účinná alternativa

Využití kyseliny citronové v domácnosti má mnoho výhod. Kromě toho, že je to levná a ekologická alternativa k mnoha chemickým prostředkům, je také velmi účinná a univerzální. Pokud se tedy chcete vyhnout používání předražených a potenciálně škodlivých čisticích prostředků, můžete se spolehnout na kyselinu citronovou. Stačí ji mít doma a můžete vyzkoušet všechny její skvělé vlastnosti.

Zdroj: https://www.everydaycheapskate.com/15-ways-to-use-citric-acid-to-clean-descale-and-restore-just-about-anything/
Přidat na Seznam.cz