Vodku nekupují jen alkoholici, ale i dobré hospodyňky. Pomáhá jim s úklidem

Mít doma vodku se hodí, a nemusíte být zrovna ruský bohatýr, který ji pije namísto obyčejné vody. Ostatně, ta vodka ani nemusí být bůhvíjak kvalitní a několikrát destilovaná. Její výhoda spočívá v tom, že jde vlastně o čistý alkohol s vodou bez jakýchkoli dochucovadel a barviv, bez chuti a bez zápachu. Tedy kromě lihového odéru, který se z vodky pochopitelně line. Ale alkohol se rychle odpařuje a jeho odér tak po chvilce vyprchá. Dnes vám představíme několik způsobů, jak můžete doma vodku využít.

Odstraní zápach z textilií

Vodka je vhodná na většinu typů látek, snad s výjimkou některých jemných syntetických materiálů nebo profesionálních sportovních oděvů. Při praní obyčejného prádla nebo třeba ručníků nalijte k vašemu pracímu prášku dva velké panáky vodky. Tak se spolehlivě zbavíte většiny nepříjemných zdrojů zápachu.

Prodlouží život květinám ve váze

Vodka má silný antibakteriální efekt. Ten má na svědomí alkohol, který je ve skutečnosti jedovatý. Když do vázy s květinami nalijete kapku vodky, řekněme jednu čajovou lžičku, vodka zlikviduje bakterie, které mají na svědomí předčasné vadnutí květů a hnědnutí listů. Neznamená to sice, že vaše květiny vydrží celé měsíce, ale ovadnou podstatně později, než kdyby byly jen ve vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný nábytek si zaslouží jemnou a přírodní péči, aby byl stále ozdobou interiéru
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pomůže provonět vaši domácnost

Vodka samotná je sice bez chutí a bez zápachu, ale když smícháte libovolný vonný olej s velkým panákem vodky a směs nalijete do běžného rozstřikovače, vyrobíte si vlastní osvěžovač vzduchu, který vydrží déle než většina průmyslových. Alkohol totiž podpoří rovnoměrné uvolňování aromatických látek z esenciálního oleje.

Je důležitou ingrediencí domácích extraktů

Také v kuchyni najde vodka uplatnění. Přestože celá řada receptu na domácí extrakty a výtažky doporučuje rum, slivovici nebo jiné lihoviny, vodka se hodí nejlépe právě proto, že sama o sobě nemá chuť. Nechá tak plně vyniknout macerovaným bylinkám nebo třeba vanilce či mátě, z nichž se extrakty dělají nejčastěji.

Kromě toho lze vodku využít i jinak, například:

  • zmírňuje nepříjemné svědění po popálení kopřivami či břečťanem
  • smícháte-li vodku se nemletou skořicí, za pár dní louhování získáte skvělou ústní vodu
  • ze čtvrt litru vodky, 60 mililitrů vinného octa a kávové lžičky jedlé sody vyrobíte účinný čistič oken
Přidat na Seznam.cz