Product 2322869 1920

Vodku nekupují jen alkoholici, ale i dobré hospodyňky. Pomáhá jim s úklidem

Mít doma vodku se hodí, a nemusíte být zrovna ruský bohatýr, který ji pije namísto obyčejné vody. Ostatně, ta vodka ani nemusí být bůhvíjak kvalitní a několikrát destilovaná. Její výhoda spočívá v tom, že jde vlastně o čistý alkohol s vodou bez jakýchkoli dochucovadel a barviv, bez chuti a bez zápachu. Tedy kromě lihového odéru, který se z vodky pochopitelně line. Ale alkohol se rychle odpařuje a jeho odér tak po chvilce vyprchá. Dnes vám představíme několik způsobů, jak můžete doma vodku využít.

Odstraní zápach z textilií

Vodka je vhodná na většinu typů látek, snad s výjimkou některých jemných syntetických materiálů nebo profesionálních sportovních oděvů. Při praní obyčejného prádla nebo třeba ručníků nalijte k vašemu pracímu prášku dva velké panáky vodky. Tak se spolehlivě zbavíte většiny nepříjemných zdrojů zápachu.

Mohlo by vás zajímat:  Stop zbytečnému nakupování drahých prostředků. O čistou domácnost se postará glycerol

Prodlouží život květinám ve váze

Vodka má silný antibakteriální efekt. Ten má na svědomí alkohol, který je ve skutečnosti jedovatý. Když do vázy s květinami nalijete kapku vodky, řekněme jednu čajovou lžičku, vodka zlikviduje bakterie, které mají na svědomí předčasné vadnutí květů a hnědnutí listů. Neznamená to sice, že vaše květiny vydrží celé měsíce, ale ovadnou podstatně později, než kdyby byly jen ve vodě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pomůže provonět vaši domácnost

Vodka samotná je sice bez chutí a bez zápachu, ale když smícháte libovolný vonný olej s velkým panákem vodky a směs nalijete do běžného rozstřikovače, vyrobíte si vlastní osvěžovač vzduchu, který vydrží déle než většina průmyslových. Alkohol totiž podpoří rovnoměrné uvolňování aromatických látek z esenciálního oleje.

Mohlo by vás zajímat:  Peruhličitan sodný najde místo v každé domácnosti, je to univerzální a levný čistič

Je důležitou ingrediencí domácích extraktů

Také v kuchyni najde vodka uplatnění. Přestože celá řada receptu na domácí extrakty a výtažky doporučuje rum, slivovici nebo jiné lihoviny, vodka se hodí nejlépe právě proto, že sama o sobě nemá chuť. Nechá tak plně vyniknout macerovaným bylinkám nebo třeba vanilce či mátě, z nichž se extrakty dělají nejčastěji.

Kromě toho lze vodku využít i jinak, například:

  • zmírňuje nepříjemné svědění po popálení kopřivami či břečťanem
  • smícháte-li vodku se nemletou skořicí, za pár dní louhování získáte skvělou ústní vodu
  • ze čtvrt litru vodky, 60 mililitrů vinného octa a kávové lžičky jedlé sody vyrobíte účinný čistič oken
Přidat na Seznam.cz