Bottles 4251473 1280

Plasty globálně zatěžují planetu. Každý přitom může jejich spotřebu zásadně snížit

Všimli jste si někdy toho, že většina věcí, které uchopíte za den do ruky, je z plastu? Nebo se v plastu ukrývá většina věcí a potřeb pro každodenní život. Největší nevýhodou plastů je škodlivý vliv na životní prostředí. A věděli jste, že se v lidském těle nacházejí mikročástice plastu, které se do těla dostanou kontaminovanými potravinami? Jak takový výskyt plastu v domácnosti snížit?

Zvolte bezpečnější alternativu

Za zmínku jistě stojí veškeré nádobí z plastu – mističky, příbory, brčka, kelímky a jiné. Těch je v každé domácnosti dostatek, a to tehdy, pokud máte menší děti. To stejné platí i pro zubní kartáčky, nádobky v koupelně, dávkovače mýdla, cedníky v kuchyni, prkénka a jiné. Zbavit se tohoto problematického materiálu není o tom, že se teď zvedete a půjdete všechny vyhodit do popelnice, ale postupem času je všechny obměňujte – nahraďte je sklem, kovem a dřevem – i zubní kartáček.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, jak kreativně a účelně zařídit pokoj pro studenta
Zdroj obrázku: Pixabay

Snížení denní spotřeby

Stačí změnit své zvyky. Když kupujete vážené potraviny, vždy se nachází v plastovém pytlíku. Nejdříve zajistěte, abyste takové potraviny přepravovali například v síťovině, bavlněné tašce a tak dále. Takové pytlíky přináší jisté výhody – jsou levné, jejich použití je opětovné a můžete si je doma vyrobit. Na svačiny se zase mohou vyrobit voskované ubrousky.

Žádné balené potraviny

Většina potravin, i ty, které se kupují na kilogramy, se váží právě na pokladně, takže bez obav je můžete použít bez pytlíku. Pokud kupujete například brambory, můžete využít lehké bavlněné pytlíčky. Také je vhodné nekupovat balenou vodu v plastech. Navíc mnohdy voda z vodovodu je kvalitnější než ta balená. Mléko také nemusíte kupovat v plastu, prodává se i ve sklenicích. Opravdu lze plast z velké části nahradit jinými materiály. A čím více lidí to tímto způsobem bude provádět, tím lépe naší planetě bude, ale hlavně další generaci. Nezapomínejte ani třídit odpad.

Zdroj: https://www.iberdrola.com/environment/how-to-reduce-plastic-use
Přidat na Seznam.cz