Domov je místem bezpečí, mnohdy v něm ale číhá mnoho škodlivých zdrojů

Byt či dům se doporučuje větrat až pětkrát denně, především v letním období, ale na druhou stranu existují lokality, kde je mnohdy vzduch venku horší než ten uvnitř domácnosti či jiného interiéru. Jenže pokud nevětráme, je prach usazený v našich domech skvělou živnou půdou pro různé druhy bakterií, virů a hub. Takových nezvaných návštěvníků můžete mít doma více než devět tisíc. Mezi ně patří i různé organismy, včetně známého zlatého stafylokoka a streptokoka skupiny A a B. Takové organismy mohou být nebezpečné a mohou vést k alergickým onemocněním, ekzému, alergii, a dokonce i Alzheimerově chorobě!

Řešení – ionty stříbra

Možná stojí za uváženou pořídit si radiátory s ionty stříbra. Stříbrné ionty na sebe elektrostaticky přitáhnou negativní buňky a poté iont pronikne do buněčných stěn bakterií a jednoduše je zničí. Stříbro bude mít účinek také na viry a houby, nikoliv pouze na bakterie, což je jistě dobrá zpráva.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny

Nejen my, ale také například kosmická agentura NASA, vybrala několik nejlepších rostlin, které dokážou z ovzduší v místnosti eliminovat nebezpečné plyny – formaldehyd, oxid uhličitý a jiné. Mezi takovými rostlinami lze najít i ty, které se běžně v domácnostech již vyskytují. Jsou to například kapradina, aloe vera, fikus, břečťan, benjamín a jiné. Je ale dobré mít ve své domácnosti více rostlin, nikoliv jen jednu. Například do ložnice umístěte až pět rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Domácnost bývá plná alergenů, o kterých ani nevíme. Pravidelný úklid s nimi zatočí

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu by měla být vybavena uhlíkovým a HEPA filtrem. Díky těmto dvěma vlastnostem bude schopna filtrovat většinu znečišťujících látek z ovzduší. Také včetně prachu, alergenů, virů a bakterií. Dokonce i kuchyňských pachů. Samozřejmostí je zapnutí čističky, není spuštěna automaticky, ale jen tehdy, když ji zapnete.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přírodní čističe

Prach je v našich domácnostech neustále – utřeme ho a za pár dní ho máme doma znovu. Často k utření prachu používáme chemické přípravky, ze kterých se odpařují chemické sloučeniny nevhodné pro lidské zdraví. Bylo provedeno mnoho výzkumů, které upozornily na to, že pravidelné používání chemických přípravků, sprejů a jiných může způsobit astma. To stejné samozřejmě platí i o chlorovém přípravku, který ovlivňuje naši bakteriální flóru. Doporučujeme čisticí prostředky si doma vyrobit. K dezinfekci skvěle poslouží ocet a pro jiné nečistoty bude vhodná jedlá soda, sůl nebo kyselina citronová.

Zdroj: https://molekule.science/apartment-living-healthy-air-problems-may-not-know/
Přidat na Seznam.cz