Toulcovce vyhovuje stín a dostatek vlhkosti. V růstu ji podpoří mrkvové hnojivo

Toulcovce vyhovuje stín a dostatek vlhkosti. V růstu ji podpoří mrkvové hnojivo

Oblíbenou pokojovou rostlinou je toulcovka neboli lopatkovec či spatifylum. Je vytrvalou bylinou s bílými nebo zelenými květy ve tvaru toulce. I proto dostala své jméno. Existuje na padesát druhů, které rostou nejčastěji v tropických oblastech Ameriky a jihovýchodní Asie. Jak ji pěstovat, aby se vám odvděčila pěkným vzrůstem a květenstvím?

Pokojovka přinášející štěstí

Toulcovka má příznivý vliv na ovzduší v domácnosti. Dokáže do sebe absorbovat některé jedovaté sloučeniny, například amoniak nebo benzen. Říká se o ní také, že přináší štěstí, mír a harmonii. I to je důvod pro to, abyste ji doma pěstovali. Samozřejmě pro to hovoří i její hezký vzhled a krásné a výrazné květy.

Mohlo by vás zajímat:  Zářivé příbory jsou ozdobou každé hostiny. Navraťte těm svým ztracený lesk

Jak pečovat o toulcovku

Toulcovka není příliš náročná na péči, takže si ji může pořídit i začátečník, který zatím nemá dostatek zkušeností s pokojovými rostlinami. Pro svěží růst je vhodné ji dát na stinné místo. Rostlina má ráda stálou teplotu okolo 20 až 23 °C a změny jí nedělají dobře.

Zdroj obrázku: Freepik

Toulcovce prospívá vlhkost. Je-li vzduch okolo ní příliš suchý, projeví se to na vzhledu listů. Ty začnou na špičkách hnědnout. Je to tedy signál pro zálivku. Na druhou stranu by kořeny neměly ve vodě stát, protože by začaly uhnívat. V létě je vhodné zalévat více, v zimě méně. Nejlepší voda je odstátá s pokojovou teplotou.

Mohlo by vás zajímat:  Přetopený interiér může fíkus i zabít. Během zimy potřebuje oblíbená pokojovka zvláštní péči

Domácí hnojivo pro toulcovky

Toulcovku je třeba pravidelně hnojit, čímž ji budete stimulovat ke květu. Hnojivo lze použít průmyslově vyrobené nebo i to, co si sami vyrobíte. Druhá možnost vás bude stát méně financí, přitom výsledný efekt je více než dobrý. Stačí vám k tomu obyčejná mrkev. Jedná se o zeleninu plnou vitamínů a minerálů. Obsahuje především vitamíny C a E a draslík a fosfor, což jsou látky, které rostlinám prospívají.

Mrkev si nakrájíte na menší kousky a zalijete vodou. Necháte odstát aspoň dvě hodiny, pak nálev slijete a použijete jako zálivku na toulcovku.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-peace-lily/
Přidat na Seznam.cz