drops-2087006_1920

Vlhkost v interiéru je v zimě častý jev, pomůžou šikovné odvlhčovače i správné větrání

V průběhu podzimních a zimních měsíců dochází v celé řadě budov k přílišné vlhkosti, která může vést ke vzniku a dalšímu šíření plísní. Na vině nejčastěji bývá nesprávné větrání či nedostatečná izolace objektu. To může mít za následek poškození stěn a dalšího vybavení, ale především lidského zdraví.

Základem prevence vzniku plísní je důkladné větrání vnitřních prostor. To by mělo probíhat alespoň jedenkrát denně. Důležité je také pravidelné kontrolování hladiny vlhkosti a její případné odstranění, pokud se její přítomnost projevuje v rámci samotných prostor. K tomu by mělo docházet pravidelně, zapomínat by se nemělo ani na hůře dostupná a skrytá místa. Obecně se vlhkost často objevuje na stěnách a stropech poblíž sporáků a v koupelnách. Proto by měl být kladen patřičný důraz na větrání kuchyňských a koupelnových prostor. Pozornost je třeba věnovat také vhodné teplotě – ta by v chladných měsících měla být vyšší než 20 °C.

Vlhkost a okna

V boji proti plísním je důležité, jak zde již bylo zmíněno, pravidelné větrání. Tím to ale nekončí. Důležitou roli v množství vlhkosti hrají také okna, respektive jejich těsnění. Problematická jsou okna netěsnící. Platí ale i pravý opak – ani okna, jež jsou uzavřená příliš těsně, nejsou pro uvolňování páry příznivá. Modernější typy nabízejí možnost lehkého pootevření, kdy je rukojeť otočená o 45°. Takto vzniklá mezírka je pro průchod páry dostačující.

Mohlo by vás zajímat:  Výběr dekorací je radost, ale všeho s mírou. Zútulněte si domov jednoduše a levně
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Účinné zbraně proti vlhkosti

Pokud proti vlhkosti nic nepomáhá, vhodným řešením může být pořízení odvlhčovačů. Jejich používáním lze dosáhnout snížení vlhkosti až o 60 %, kromě toho pohlcují také kouř a nečistoty.

Existují však mnohem levnější varianty. Jednou z nich je obyčejná křída, která je známá pro své hydroskopické vlastnosti. Podobně funguje i jedlá soda – tento oblíbený multifunkční prášek navíc působí proti plísním. S nadměrnou vlhkostí si poradí také mořská sůl. Pomoci mohou dále rostliny pohlcující přebytečnou vodu ze vzduchu – tlustice, kapradiny či růže z Jericha.

Přidat na Seznam.cz