Hnijící rostlinu není nutné vyhodit, správný zásah ji zachrání
Chytají vaše pokojové rostliny v květináčích nezdravou barvu? Nejčastěji se jedná o odstíny žluté, hnědé a černé. Hnijící rostlinu poznáte také podle toho, že navenek schne. V tom případě jste rostlinku zalévali více, než potřebuje, a je přelitá. Rostliny hnijí z důvodu přílišného množství vody v substrátu, ve kterém začnou hnít kořeny. Pak se rostlina projevuje změnou listů. Víte, že takovou rostlinu nemusíte vyhazovat? Když víte jak na to, je možné ji zachránit.
Důležité je rozpoznat zdravé kořeny
Zdravé kořeny jsou světlé (bílé nebo béžové) a mají jednotnou barvu. Když vytáhnete rostlinu z květináče, měli byste najít celou síť kořínků. Kořínky jsou malé a tenké. To jsou teprve počínající kořínky, spíše takové pupeny. Ty berou z hlíny vodu a živiny, které dodávají do celé rostliny. Hnijící kořeny se ohýbají podstatně snadněji než ty zdravé, jsou hnědé a je na nich vidět, že jsou uvnitř suché.

Pokud zjistíte, že je s rostlinou něco v nepořádku
Měla by být okamžitě vytažena z květináče s hlínou. Zkontrolujte jí kořeny, zda jsou v pořádku, většinou bude problém v nich. Může se stát, že většina kořenů bude suchá, hnijící nebo s nepříjemným zápachem vlhkosti. Tyto kořeny by měly být okamžitě odstraněny. Ve vlhku se velmi dobře množí bakterie a infekce, které se pak přenášejí do listů rostliny, na kterých vždy zpozorujeme problém jako první.
Až odstraníte nežádoucí kořeny, umístěte rostlinu do nového květináče s čerstvým substrátem a prolijte ho odvarem z česneku. Je důležité tento postup alespoň dvakrát zopakovat.

Pokud shnily téměř všechny kořeny, neztrácejte naději. I to má řešení. Nejprve odstraňte všechny napadené kořeny. Nebojte se, když rostlině skoro nic nezbude. Pak ponořte celý zbylý kořenový bal do mleté skořice, která má dezinfekční účinky. Nechte ji tak působit celých 24 hodin, poté umístěte rostlinu do sklenice s vodou, vodu pravidelně měňte. Za nějaký čas se objeví nové kořeny. Jak dlouhý tento čas bude, záleží na rostlině.
