Vlhkost je nepřítel domova i našeho zdraví. Vypořádejte se s ní co nejdříve

Vlhkost je nepřítel domova i našeho zdraví. Vypořádejte se s ní co nejdříve

Nadměrnou vlhkost poznáte velmi snadno. V rozích místností nebo na zdech se budou tvořit mokré skvrny, které jsou důsledkem nesprávného větrání nebo nadměrného topení. Obvykle si ale vlhkosti nebo plísně všimneme až po důkladnějším ohledání. Naučte se rozpoznat, kdy je nejhůře a kdy je potřeba zasáhnout. Nejlepší bude vlhkosti se zbavit, my vám poradíme, jak na to.

Vlhkost se nemusí tvořit jen v koupelně nebo kuchyni

Vlhkost je způsobena hned několika faktory. Můžete mít špatnou izolaci v domě, nepravidelně větráte nebo se v místnostech objevily poruchy, které mají na vlhkost vzduchu velký vliv. Vlhkost na první pohled nepoznáte, ale po několika dnech si určitě všimnete zatuchlého zápachu nebo se objeví první skvrny plísně na místech, kde například sušíte prádlo, ale neotvíráte okna.

Prvním příznakem nadměrné vlhkosti bude kondenzace oken a jejich zamlžení. Je to známka toho, že je v bytě mnoho vlhkosti, která se právě na oknech sráží. Vlhkost poznáte také ve svém šatníku, protože prádlo bude špatně schnout, a pokud ho vložíte do skříně, objeví se zatuchlý zápach. Bude nutné prádlo znovu vyprat a skříně vyčistit. Pokud i přesto nevidíte, že máte doma vlhko, poznáte to podle mokrých skvrn na zdech. Ze stěn mohou padat tapety, dřevěné prvky se budou oddělovat a ničit.

Mohlo by vás zajímat:  S křídou se vyřádí i dospělí. Překvapí vás, při kolika příležitostech se hodí
Zdroj obrázku: Freepik

S vlhkostí a plísní musíte bojovat

Jestli si všimnete vlhkosti, bude potřeba nejdříve najít příčinu. Až po jejím odstranění se můžete vrhnout na čištění toho, co vlhkost způsobila. Zlepšete především cirkulaci vzduchu, to je to nejmenší, co můžete udělat. Klidně udělejte na několik minut průvan, protože se tím nejen vymění vzduch a vám bude lépe, ale uleví se také stěnám. Můžete si také pořídit odvlhčovače vzduchu, dnes také existuje na výběr z mnoha druhů čističek. Dávejte si pozor, kde sušíte prádlo, v té místnosti je důležité nepřetápět a větrat.

Pokud už se na zdi vytvořila plíseň nebo jen vlhkost, bude nutné to řešit. Plísně už mohou být hluboko ve zdech, a to znamená, že budete muset probourat zdi až na cihlu a tam začít s ošetřením. Pokud ale plíseň není tak hluboko, můžete na její odstranění použít prostředky, které koupíte v obchodě.

Zdroj: https://paylesspower.com/blog/how-to-lower-humidity-in-house/
Přidat na Seznam.cz