Pillows 1158274 1920

Víte, co dokáže ocet s povlečením? Vyzkoušejte a nebudete litovat

Znáte ten pocit, když ulehnete do měkoučkých peřin a cítíte se jako v bavlnce? Jenže to platí především u nového povlečení. S druhým vypráním je většinou povlečení tvrdé a škrábe. Jedna možnost, jak vrátit měkkost povlečení tu je – použití aviváže a jiných změkčovadel. Jenže, aviváže jsou skrytá hrozba nejen pro životní prostředí, ale i pro naše zdraví. Navíc aviváže a změkčovadla ničí tkaniny, které po více vypráních ztrácí svoji pružnost. A co je nejhorší? Jsou plné toxinů a parfémů. Právě onu požadovanou měkkost způsobují chemické látky zvané ftaláty. Jsou to látky – změkčovadla, které ovlivňují v nemalé míře lidské zdraví. Způsobují alergie, snížení imunity, působí na hormonální a reprodukční systém nejen u dospělých, ale i u dětí. Mimo to, chemické látky znečišťují vodu a kontaminují přírodu.

Mohlo by vás zajímat:  12 praktických tipů, jak vybrat postel

Ocet, vhodnější alternativa

Aviváž i ocet mají stejný účinek. S tím rozdílem, že ocet je minimálně nákladný a neobsahuje žádné škodlivé látky. Taky má několik výhod pro samotnou pračku – udržuje ji bez usazenin, plísně a vodního kamene. Prádlo je poté nejen měkké, ale i příjemné a svěží. Ocet má dvě dokonalé vlastnosti a těmi jsou: neutralizuje zápach a je velmi levný. Litr octu můžete zakoupit v jakýchkoli potravinách za sedm až dvanáct korun. Při každém praní povlečení nalijte do pračky 100 ml octu, což znamená, že jedna láhev octu vystačí na deset praní. Jestliže povlečení jde cítit octem po vytažení z pračky, nebojte se, po uschnutí prádla ocet vyprchá. Chcete-li, aby vaše prádlo získalo specifickou vůni, použijte levandulový éterický olej.

Mohlo by vás zajímat:  Hygienicky čistá ložnice je zárukou zdravého spánku. Nezapomínejte na základní kroky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Recept na ekologický změkčovač

Připravili jsme pro vás recept na ekologické změkčovadlo, které šetří jak životní prostředí, tak i vaše zdraví. Octové změkčovadlo můžete využít na ložní prádlo i na běžné oděvy. Smíchejte tyto ingredience:

  • láhev 500 ml
  • 100 ml octu
  • 10 kapek levandulového esenciálního oleje

V prázdné láhvi smíchejte ocet, levandulový olej a doplňte vodou. Vše řádně protřepejte a nalijte do pračky do zásobníku pro aviváž.

Přidat na Seznam.cz