Správné větrání je klíčem ke zdravému domácímu vzduchu
Vpustit do domácnosti čerstvý vzduch se zdá být jako základ bydlení. Nicméně spousta lidí to dělá špatně anebo vůbec. Možná jste ale nevěděli, jak důležité to je a jak to může ovlivnit vaše zdraví. Existuje mnoho studií, které říkají, že vzduch uvnitř místnosti bývá více znečištěný než venkovní vzduch. Průměrný člověk navíc vydechne 1 litr vody ve formě vlhkosti, která se s vlhkostí z vaření a praní doma hromadí, a to převážně v zimě.
Zdravotní komplikace
Trávit hodně času ve vydýchané místnosti může způsobit bolesti hlavy či pocit únavy. Důvodem je hromadící se oxid uhličitý, který vydechujeme. Dlouhodobé dýchání zvýšeného množství oxidu uhličitého může vést až k dýchacím potížím. Nehledě na to, že se ve vydýchaných místnostech hromadí bakterie, viry a spory plísní, které jsou samy zdraví škodlivé.
Základy větrání
Vyhněte se chybám a velkým tepelným ztrátám a větrejte správně. Rozhodně se vyhněte používání ventilaček a mikroventilací v zimním období. Skrz ně totiž uniká z místnosti převážně teplo, ale vydýchaný vzduch v místnosti zůstane. Dodržujte tedy tyto tři jednoduché zásady:
- větrat krátce, ale intenzivně,
- na pár minut otevřít všechna okna dokořán,
- větrat alespoň 3krát denně.
V dnešní době, kdy je home office rozšířený, je obzvlášť důležité větrat i 5krát denně. Doba větrání není pevně dána a záleží na počasí venku. V případě velkých mrazů stačí větrat okolo 3 minut a se zvyšující se teplotou se zvyšuje i doporučený čas větrání na 5–10 minut.
Větrání nezatíží váš rozpočet
I přesto, že ceny energií momentálně rychle rostou, větrání váš rozpočet nezasáhne tak, jak byste předpokládali. V místnosti se sice ochladí vzduch, ale stěny, podlaha a nábytek zůstanou vyhřáté a vzduch v místnosti se velmi rychle ohřeje. Pokud budete dodržovat výše uvedené zásady, bude vás to stát pouze o pár korun více. To za zdraví přeci stojí. Po nějaké době si všimnete, že je to osvěžující a příjemné. Rádi si čerstvý vzduch domů pustíte.
Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969721008457, https://www.fsis.usda.gov/sites/default/files/media_file/2020-08/Carbon-Dioxide.pdf, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29705988/, https://www.airassurance.com/blog/2020/5/7/how-often-should-you-open-your-windows-for-natural-ventilation