Yellow Tulips Background

Zahrada potřebuje na novou sezónu dobře připravit. Péči potřebují rostliny i trávník

Čím začít? Zahrada vypadá po zimě bezútěšně, přitom je to každoročně stejné. Po celou sezónu se pracuje na tom, aby vypadala dokonale a podle nejlepších přestav, ale v chladném počasí zase zchřadne. Co dělat, kam dřív skočit, aby důsledky mrazivého období rychle zmizely? Ještě, než se vrhnete na záhony a semínka, je potřeba pořádného jarního úklidu. První úkol je jasný, je třeba odstranit chvojí a ochranné textilie, které sloužily jako bariéra proti mrazu.

Nechte rostliny nadechnout

Sláma, větve z jehličnanů nebo agrotextilie či juta slouží k obalení korun stromků, keřů nebo jiných celoročních rostlin. Tímto způsobem se chrání před nepřízní teplot padajících hluboko pod bod mrazu. Na jaře se musí tyto ochranné prostředky sejmout a zlikvidovat, případně, jako u agrotextilií, nechat usušit a uskladnit pro další použití. Dalším úkolem je vyčištění zahrady od nahromaděného organického materiálů. Musí se shrabat listí a zbavit trávník napadaných větviček, veškerý tento bio odpad může skončit v kompostu.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte sbohem věčně zamlženým oknům. Malá dekorace na parapetu sníží problém na minimum
Gardening Inventory With Flowerpots Grass
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na býlí

Při hrabání trávníku a odstraňování plevelů se provzdušňuje půda, což prospěje trávníkovým rostlinám, ale je potřeba ještě zbavit celý prostor plevelů. Plení rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější činností zahradníků, přesto se jedná o velmi důležitou činnost. A co víc, musí se provést hned zkraje jara, protože se mohou plevelné rostliny rychle rozšiřovat do dalších částí zahrady a záhonů. Ideální je veškeré býlí zlikvidovat ještě před jeho rozkvětem. Některé druhy je třeba odstranit včetně kořenů, k čemuž se používá vypichovač. Zbavit zahradu nežádoucích rostlin je také možné pomocí různých prostředků na bázi octa a soli.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit doma energiemi není tak obtížné, stačí držet se několika jednoduchých pravidel

Dosévání trávy

Vypelichaná místa nebo kola zhnědlých rostlinek, které nevypadají, že ještě porostou. Jarní dny jsou ideální pro dosetí míst v trávníků. Vysévat nová semínka se může při teplotách okolo 10 až 15 stupni Celsia. Vhodné je využít slunečného a bezvětrného dne, kdy se semínka rozprostírají do zeminy, která je předem zbavená plevelů a zahnojená. Půdu je pak potřeba pravidelně zalévat, aby semínka rychle vyklíčila.

Zdroj: https://www.waysidegardens.com/blog/8-rules-for-planting-the-perfect-spring-garden
Přidat na Seznam.cz