Venkovní dlažbu je po zimě nutné dobře vyčistit a vypořádat se s plevelem a mechem

Venkovní dlažbu je po zimě nutné dobře vyčistit a vypořádat se s plevelem a mechem

Jaro pomalu klepe na dveře a je čas začít s venkovními pracemi. Zatímco na zahradě se ještě pracovat příliš nedá, venkovní dlažbu již očistit lze. Dlažební kostky v chodníčcích, na příjezdové cestě, na dvorku nebo před garáží totiž v zimním období trpí pod nánosy sněhu i ledu, do spár a na povrch se dostávají různé nečistoty včetně kamínků a zbytků posypových materiálů. Čím při úklidu dlažby začít a jak postupovat proti mechu a plevelným rostlinám, aby neprorůstaly spárami?

Čištění dlažby po zimě

Dlaždice a dlažba jsou po zimě často v dezolátním stavu, je třeba kontrola, zda nedošlo k jejich poškození mrazem nebo zmrzlou vodou, která se může při ucpaném odtoku hromadit pod pokládkou. Poté se musí povrch dokonale vyčistit pomocí silničního koštěte, které má tvrdé štětiny a je vhodné pro použití k odstraňování hrubých nečistot. Kamínky, zbytky posypových materiálů a špíny se musí vymést, zapomenout se nesmí na drážky a mezery, případně odtokové kanálky.

Mohlo by vás zajímat:  Škůdci mohou ohrozit každou rostlinu. Zachraňte své květiny včas pomocí jednoduchých metod
Zdroj obrázku: Freepik

Na fleky vysokotlakým čističem

Po odstranění hrubých nečistot mohou na dlažbě zůstat různé skvrny od písku, bahna, rzi nebo oleje. Na tyto povrchové fleky je ideální použít hadici, v lepším případě vysokotlaký čistič, který umožňuje směřovat proud natlakované vody přímo na zašpiněnou plochu. Dobře se jím odstraní také nánosy nebo mech ze spár. U odolných skvrn je pak nutné smíchat běžný čisticí prostředek na nádobí s vodou v poměru 1 : 3 a rozetřít jej po povrchu. Po 12 hodinách se dočistí fleky pomocí kartáče nebo smetáku a dlažba se omyje čistou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené brusinky si můžeme vypěstovat sami na zahradě

Jedlá soda a ocet na mech a plevel

Mezi nešvary chodníků a zámkové dlažby patří zejména mech a plevel, které se rozrůstají ze spár. Mech může při vyšší vlhkosti a ve stínu pokrýt celou plochu, navíc se pomocí výtrusů může dále rozrůstat. V takové chvíli se vyplatí sáhnout po domácích prostředcích v podobě jedlé sody a octa. Na litr vody se používají čtyři lžičky jedlé sody a tímto roztokem se potírají nevítané rostliny, obdobně lze použít roztok octa a vody (dva díly octa na jeden díl vody). Po aplikaci se doporučuje odstranit zbytky vysokotlakým čističem a dlažbu omýt čistou vodou.

Zdroj: https://www.realhomes.com/advice/how-to-clean-a-patio
Přidat na Seznam.cz