Kapradina 5118903 1920

Zapomeňte na drahé odvlhčovače vzduchu a vsaďte na správné pokojové rostliny

Během chladných měsíců bývá vzduch v nedostatečně izolovaných a větraných bytech často vlhký. Jak si s tímto problémem poradit? Existují pokojovky, které ho vyřeší za vás. V interiéru by se jinak mohlo začít dařit plísním, které vedou k poškození bytu i zdraví. Pořízením vhodných pokojových rostlin ušetříte spoustu peněz za drahé absorbéry a jiné vymoženosti. Navíc dovedou domácnost zútulnit a produkují čerstvý kyslík. Mezi druhy, které nejlépe vstřebávají vlhkost, patří:

  • toulcovka,
  • kapradiny,
  • růže z Jericha.

Oblíbená toulcovka

Toulcovka (jinak zvaná lopatkovec) patří mezi nejpopulárnější rostliny. Disponuje krásnými zelenými listy a půvabnými bílými květy ve tvaru křídla. Má ráda vlhkou půdu a velmi dobře vstřebává vzdušnou vlhkost, proto se jí ve vlhkém prostředí bude skvěle dařit. Dovede velmi efektivně čistit vzduch od toxinů a od látek, které se uvolňují z plastů, barev i tkanin. Jinak nemá žádné speciální požadavky a poroste dobře na slunci i ve stínu.

Mohlo by vás zajímat:  Udělejte si z úklidu zábavu a budete se na něj těšit
Zdroj obrázku: Pixabay

Saje jako houba a uklidňuje

Kapradina dokáže pohlcovat vodní páry doslova jako houba. Na suchém a slunném místě začnou její listy okamžitě hnědnout. K výraznému poklesu vzdušné vlhkosti vám i ve velké místnosti postačí pouze jedna rostlina kapradiny. Rovněž neutralizuje škodlivé látky ve vzduchu, včetně xylenu, formaldehydu a benzenu. Pozitivně působí na lidskou pohodu díky svým ionizujícím vlastnostem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zázrak kvetoucí před očima

Růže z Jericha opravdu připomíná malý zázrak. Někdy se jí přezdívá také „vzkříšení“. Tato rostlinka pochází ze suchých oblastí, kde se během období sucha schoulí do malé koule. Jakmile zaznamená ve vzduchu vlhkost, rozvine se a zezelená. Měli byste ji umístit tam, kde do místnosti dopadají sluneční paprsky. Kromě pohlcování vlhkosti plní i očistnou funkci – vzduch báječně osvěží a dovede dokonce absorbovat cigaretový kouř.

Přidat na Seznam.cz