Sink 5004133 1920

Varná konvice bude opět zářit čistotou. S vodním kamenem si poradí běžné potraviny

Pohled na znečištěnou konvici vám po ránu neudělá radost. Zbavit se vodního kamene není snadné, ale není to ani nemožné. Můžete sáhnout po hotových přípravcích, které jsou k dostání v obchodech, ale domácí výrobky a lektvary budou fungovat stejně dobře. Vodní kámen v konvici odstraníte snadno octem, kyselinou citronovou nebo jedlou sodou. Pomoci může i jednoduchá surovina – brambora. 

Pokud si budete k obědu vařit brambory, dejte si slupky stranou

Metoda, při které použijete slupky od brambor, je triviální, účinná a nakonec také levná. Každý z nás minimálně jednou za týden sáhne pro bramborách, které bude vařit k obědu nebo večeři. Stačí konvici naplnit vodou, vložit do ní slupky a nechat povařit. Po tomto očištění je nutné konvici důkladně opláchnout a nechat znovu provařit vodu. Všechny zbytky vodního kamene by měly snadno zmizet.

Mohlo by vás zajímat:  Vaření na indukční desce přináší mnoho výhod, její vlastnosti zachová pravidelná péče
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lihovinový ocet je asi nejúčinnější v boji proti vodnímu kameni. Je také považován za neoblíbenější výrobek na tento problém. Odměřte si sklenici octa, nalijte do konvice a přidejte půl sklenice vody. Vodu s octem dejte vařit a poté nechce v konvici asi hodinu. Vodu vylijte a pečlivě vnitřek konvice umyjte čistou vodou. Než konvici použijete, několikrát v ní převařte vodu. Ocet sice dobře odstraní usazeniny, ale také může zapáchat, proto vodu vařte po vyčištění několikrát za sebou.

Mohlo by vás zajímat:  O čistou kuchyň se postaráte v několika krocích: rychle, levně a efektivně

Do seznamu na čištění si napište také jedlou sodu nebo citron

K vyčištění vodního kamene v konvici budete potřebovat jen dvě čajové lžičky jedlé sody a bude uklizeno. Nasypte do sklenice a nechte působit. Jedlá soda je účinná a rychle rozpouští usazeniny a vodní kámen. Po asi 20 minutách by po kameni neměly být ani stopy. Důkladně poté opláchněte konvici – i jedlá soda způsobí zápach, který může dráždit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Citron nebo citronová šťáva by také neměly chybět v žádné domácnosti. Nalijte několik lžic citronové šťávy do konvice a nechte hodinu působit. Polovinou citronu můžete také vyčistit vnitřek rychlovarné konvice. Pokud ale nemáte citron, poslouží dobře také kyselina citronová. Vložte 20 gramů kyseliny do konvice s vodou, ohřejte a nechte působit 2–3 hodiny. 

Mohlo by vás zajímat:  Lednice pomáhá uchovat potraviny čerstvé, je ale třeba myslet na základní pravidla

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv metodu, buďte si jistí, že bude fungovat. Kromě rychlovarné konvice můžete tyto výrobky použít také na čištění vodního kamene na bateriích nebo jiných vodovodních kohoutcích.

Přidat na Seznam.cz