Clean 5928688 1920

Prach je nesmrtelný, s pár triky a změnami ho ale doma může být mnohem méně

Prach dokáže doma udělat pěknou paseku. Máte pocit, že pořád uklízíte a prach je stejně neustále všude? V mnohých případech se to tak opravdu může zdát. Pak je velmi náročné najít nějakou motivaci a jít uklidit znovu. Pokud máte v domácnosti ještě navíc alergika nebo astmatika, prach je opravdu velkým nepřítelem. Může způsobovat kašel, ekzémy, bolest v krku i astmatické záchvaty. Začněte proto uklízet tak, aby prach nemusel být vaším úhlavním nepřítelem. Zbavte se ho tak, abyste si chvíli mohli vychutnávat pocit uklizeného interiéru bez nevzhledných a dráždivých nánosů prachu. Prachu se samozřejmě nelze zbavit jednou provždy, pořád padá a padat bude, ale můžete ho uklidit mnohem lépe. Pomoci vám může:

  • každodenní vysávání,
  • dostatečné větrání,
  • správná teplota,
  • další faktory.
Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro efektivní úklid sněhu z chodníků
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak tedy správně uklízet

Každodenní zametání vám neudělá takovou službu, raději denně vysajte. Všeobecně je známo, že na podlaze se usazuje nejvíce prachu bez ohledu na to, jakou máme doma podlahu. Proto pokud chcete zamezit usazování nánosů prachu, je dobré každý den podlahu uklidit. Zametáním nepodchytíte tolik prachu co luxováním. Proto se doporučuje každý den vysát. Pokud nemáte čas vysávat každý den, existuje dnes již plno možností, jak si vypomoci. Popřemýšlet můžete třeba o robotickém vysavači. 

Mohlo by vás zajímat:  Posečenou trávu lze využít jako mulč, hnojivo i ochranu zahradních rostlin

Také je známo, že se prach více a lépe usazuje v uzavřených místnostech. Právě z tohoto důvodu doporučujeme denně větrat. Nepomůže vám to jen od prachu. Větrání také umožňuje vstup nového kyslíku do domu, který je pro nás životně důležitý a v neposlední řadě větrání také působí jako prevence proti plísním. 

Prach se rychleji a lépe usazuje v suchých a teplých místnostech. Samozřejmě to neznamená, že byste si doma měli udržovat neustálou zimu. Neustálé nachlazení by také nebylo nic moc. Ale nepřetápějte zbytečně dům, ideální teplota je mezi 22 a 23 °C.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Koberec není jediným lapačem prachu v domácnosti. Prach se velmi dobře drží také na záclonách i různých závěsech. Plno prachu najdeme také na různých povlacích na židlích, pohovce, na povlečení v posteli a různých polštářích. Plno prachu se také shromažďuje na listech pokojových rostlin, proto je dobré je občas osprchovat, nebo alespoň otřít listy vlhkým hadříkem. Pokud jste alergici nebo astmatici a potřebujete co nejvíce eliminovat množství prachu, sundejte veškeré přebytečné věci. Zkuste se zbavit koberců a dát místo nich jiné podlahy, stejně tak jako záclony a závěsy nejsou v interiéru smrtelně důležité. Naopak bez nich budete mít méně práce, více světla doma a pocit většího prostoru. 

Přidat na Seznam.cz