Obyčejná mikroventilace může zachránit zdraví i domov před plísní. Riziko ale existuje

Obyčejná mikroventilace může zachránit zdraví i domov před plísní. Riziko ale existuje

Co si budeme namlouvat, s klesajícími teplotami lidé přestávají větrat. Topná sezóna je totiž v plném proudu a při současných cenách nikdo nechce utratit ani korunu navíc, mnozí proto nevětrají vůbec. Těžký vzduch v interiéru spolu s vysokou vlhkostí vzduchu způsobuje bolesti hlavy, ale vede též k rozvoji hub a plísní v rozích nebo pod podlahou. Hrozbou je též únik oxidu uhelnatého z kotle nebo kamen. Jak těmto hrozbám předcházet?

Bezpečnost na prvním místě

Co by měli udělat uživatelé bytů nebo domů, kde se vyskytuje plynový kotel, plynová karma a topidlo nebo kamna na tuhá paliva, před spuštěním topné sezóny? Bezpochyby nechat zkontrolovat veškerá zařízení včetně komínu odborníky, aby se předešlo vadám na potrubí, na plynové instalaci nebo na kouřovodu. Jedině tak lze snížit nebezpečí úniku nebezpečného oxidu uhelnatého, který může jako tichý zabiják zaútočit s fatálními následky. Pomůže ale též obyčejné okno.

Mohlo by vás zajímat:  Zamiokulkas bude díky hnojivu s amoniakem brzy obsypaný novými listy. Péči o něj zvládne každý
Zdroj obrázku: Freepik

Mikroventilace jako účinná zbraň

Ano, moderní okna jsou totiž vybavena různými stupni otevíraní včetně takzvané mikroventilace, která je efektivní pro větrání nejen v teplých měsících. Nevyvětrá místnost plnohodnotně, ale pomůže odvětrat nadbytečnou vlhkost a zamezí rozvoji plísní v temných koutech místností, kde se voda sráží. K tomu mírný průvan umožní odvětrávání při úniku oxidu uhelnatého. V koupelně s plynovou karmou nebo v místnostech, kde se topí plynem, by mělo být okno nastavené na tento stupeň, současně by měly být pootevřené dveře, aby nedošlo k otravě.

Mohlo by vás zajímat:  Nezbytnosti, které je nutné pořídit před příchodem pejska do rodiny

Pozor na zloděje

Co je však nutné vědět o mikroventilaci ještě předtím, než ji v zimě budete používat? Zejména dochází k únikům drahocenného tepla, vždy je však přednější zdraví, na což mnozí zapomínají. Současně je tento způsob větrání možný jen v případě přítomnosti někoho v domácnosti, při nastavení do režimu mikroventilace není totiž okno zcela uzavřené a zloději si s ním snadněji poradí. Jemná cirkulace vzduchu nadto může vadit některým citlivým jedincům, kteří trpí i při mírném průvanu.

Zdroj: https://tech-controllers.com/blog/fresh-air-in-your-house-all-year-round---learn-how-to-air-your-rooms-properly
Přidat na Seznam.cz