Vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším dekoracím. Při správné péči může za rok znovu vykvést

Vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším dekoracím. Při správné péči může za rok znovu vykvést

Vánoční neboli betlémská hvězda je přes vánoční svátky velmi oblíbenou rostlinou. Pokud se o ni budete pěkně starat, potěší vás svými květy. Rostlina je ale citlivá na chlad i průvan. Nesmíte ji tedy dát ke dveřím ani oknům, kterými pravidelně větráte. V opačném případě bude pouštět listy a ztratí rychle na atraktivitě.

Na co si dávat pozor při nákupu vánoční hvězdy?

Nejdříve se podívejte, jestli má rostlina v pořádku listy a poupata. Poupata musí být čerstvá a listy krásně zelené a široké bez jakéhokoli náznaku onemocnění. Rostlina musí být také poctivě zalévaná. To poznáte podle toho, že si prsty sáhnete do země. Musí být jen trochu vlhká a podle toho poznáte i zdraví rostliny. Při přelití mohou uhnívat kořeny, což se velmi těžko pozná. Správný prodejce vám ale dovolí se na kořeny podívat.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný popel poskytuje cenné živiny pro zahradní i pokojové rostliny

Betlémskou hvězdu je pak nutné při převozu zajistit, aby neumrzla. Postačí obyčejný papír nebo noviny, do kterých rostlinu zabalte. Nesmí se ale poškodit listy nebo větvičky. A jak se o rostlinu starat? Bude potřebovat hlavně vhodné místo, kde se jí dobře povede. To mohou být okenní parapety, na které půjde dostatek slunce a také tepla. Nedávejte hvězdu k topení, protože suchý vzduch jí může uškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Zálivka musí být přiměřená rostlině

Rostlinu zalévejte podle potřeby, ale vždy se ujistěte, že vodu opravdu potřebuje. Čím méně vody jí dopřejete, tím lépe. Při zálivce přebytečnou vodu z květináče vždy vylijte a na zalévání používejte jen vodu pokojové teploty. S pomocí vánoční hvězdy můžete vykouzlit mnoho dekorací. V kombinaci s přírodními materiály bude vypadat vaše vánoční výzdoba velmi hezky.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto plody můžeme sklízet ještě v listopadu

Vánoční hvězda se hodí jako krásný dárek pro někoho, koho máte rádi. Je to sice jednoletá rostlina, ale při správné péči vám může vykvést ještě další rok. Po jejím odkvětu jí zastřihněte listy přes 2–3 očka, kde pak vyrostou nové stonky. Dejte květináč na světlo a omezte zalévání. Poté rostlinu vyndejte z květináče a vyměňte zeminu. Každé dva týdny hnojte a poté zařízněte stonky o 2 cm. Brzy se pak objeví nové květy.

Zdroj: https://www.ftd.com/blog/share/poinsettia-care
Přidat na Seznam.cz