Dřevěný popel je ideální hnojivo pro trávník. Na zahradě ho lze používat během celého roku

Dřevěný popel je ideální hnojivo pro trávník. Na zahradě ho lze používat během celého roku

Dřevěný popel se ve většině případů považuje za odpad. Asi by nikoho nenapadlo, že může být skvělým hnojivem pro trávník. Díky obsahu draslíku a vápníku zajistí trávníku zelený a svěží vzhled. Tyto minerály zlepší kvalitu půdy.

Zvolte správný druh popela

Mělo by se pamatovat na to, že popel ze dřeva je vhodný pouze pro alkalické půdy. Výrazně zvyšuje kyselost země a příliš mnoho produktu povede ke slanosti půdy. To ztíží rostlinám příjem vody a minerálů. Také bude brzdit růst a povede k odumření rostlin. Nikdy nepoužívejte popel z lakovaného nebo barveného dřeva. Chemikálie, které obsahuje, poškodí plodiny. Bude fungovat pouze surový, přírodní strom.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč rostliny chrání před výkyvy teplot a škůdci a vytváří příznivé podmínky v půdě

Před použitím popela ze dřeva je třeba zjistit, zda všechny rostliny preferují toto hnojivo. Nejvhodnější je použít jej na rostliny nebo zeleninu pěstovanou v sadech. Brambory nebo rajčata ho jistě ocení. Popel byste měli využívat pouze na půdu s pH nad 7,5. Dřevěný popel je také užitečný pro hnojení trávníku. Pomůže od mechu a doplní půdu potřebnými živinami. Popel obsahuje živiny jako vápník, fosfor a draslík.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití popela

Nezapomeňte zvolit dávku popela podle pH půdy a požadavků rostlin. Optimální množství je 30–50 gramů na metr čtvereční. Pokud jde o dobu používání popela v zahradě, neexistují žádná omezení. Pokud máte velké zásoby, vyplatí se ho pravidelně používat. Prvním způsobem je přímé posypání popela pod rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Potřebu vody na zahradě sníží využití dešťovky a mulčování

Potom ho smíchejte s půdou (do hloubky asi 10 centimetrů). Smíchání s kompostem je další možností použití popela. Hnojivo se stává cennějším a snadněji použitelným. Dřevěný popel je lehký a tento patent zabrání větru v rozptylu po celé zahradě. Dřevěný popel se nedoporučuje sypat na trávník jen tak. Vítr by ho mohl rozfoukat na místa, kam byste nechtěli.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-wood-ashes.htm
Přidat na Seznam.cz