Dala rostliny do prázdných květináčů a nevěřila, že se jim bude dařit. Po čase přišlo překvapení. Rostly i bez substrátu

Dala rostliny do prázdných květináčů a nevěřila, že se jim bude dařit. Po čase přišlo překvapení. Rostly i bez substrátu

Pokud jste alergičtí na houby a plísně, pak je pro vás nejspíš i pěstování květin obtížné. V poslední době se ale do popředí zájmu dostává hydroponie – pěstování, které kromě toho, že se obejde bez zeminy, může být velmi dekorativní. Bez půdy lze přitom pěstovat většinu rostlin, lépe se ale daří těm, které mají rády vlhkost.

Které rostliny jsou pro takové pěstování vhodné?

Břečťan, monstera nebo šeflera jsou vděčné květiny, které můžete bez obav pěstovat jen ve vodě. Ideálně si takové rostliny připravte z řízků. Odřízněte několikacentimetrový fragment vzrostlé rostliny, v polovině odstraňte spodní listy a vložte je do vody. Po několika týdnech se objeví první kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí lijí do dřezu hotový zázrak, aniž by to tušili. Bramborová voda má nejedno využití

Když rostlina zakoření, můžete ji „přesadit“ do hydroponické soupravy nebo do nádoby s gelovými kuličkami, případně i oblázky. U mladých rostlin, které byly do země přesazené teprve nedávno, můžete rovněž změnit způsob pěstování. Nejprve je vydatně zalijte, po několika hodinách je vyjměte z květináče, setřete z kořenů opatrně zeminu a vložte je do misky s vlažnou vodou. Ponořte do ní všechny kořeny. Po hodině opláchněte zbytky půdy pod tekoucí vodou, odstraňte poškozené kořeny a umístěte rostliny do nových podmínek.

Mohlo by vás zajímat:  Voda z rýže v sobě skrývá důležité minerály, které ocení rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou výhody hydroponie?

Výhodou hydroponického systému je, že rostliny nemusíte nikdy přesazovat. Snadno zkontrolujete zálivku, a tudíž se snižuje riziko zahnívání kořenů. Péče o rostliny je nenáročná a nemusíte se o ně strachovat ani tehdy, když na několik dní vyrazíte mimo domov – vydrží bez zalití až několik týdnů. V místnosti utvoří větší vlhkost a rostliny jsou obecně méně náchylné k nemocem a škůdcům.

Pokud se rozhodnete pro hydroponické pěstování, můžete si zakoupit speciální nádoby přesně k tomu určené. Myslete na to, že takto pěstovaným rostlinám nesvědčí studený vzduch a průvan. Potřebují dostatek světla, ale nikoliv přímé sluneční paprsky. Voda by měla mít teplotu okolo 20 °C a nesmí být chlorovaná ani příliš tvrdá.

Zdroj: https://www.edengreen.com/blog-collection/benefits-of-hydroponics
Přidat na Seznam.cz