V zimě trpí většina domácností na suchý vzduch. Zdravotním následkům předejde jednoduché řešení

V zimě trpí většina domácností na suchý vzduch. Zdravotním následkům předejde jednoduché řešení

Topná sezóna začíná na podzim a končí s příchodem jara. Během této doby většina domácností topí a zapomíná na větrání. Na jednu stranu trpět zimou nebudete, ale zvýší se množství suchého vzduchu, který vede ke vzniku respiračních onemocnění. Jak zmírnit, nebo dokonce eliminovat daný problém? To se dočtete níže v článku.

Příčina suchého vzduchu

Příčinou suchého vzduchu je nadměrné vytápění bez častého větrání. I když se člověk kolikrát cítí pohodlně, zdání může klamat a sliznice nosu a hrtanu je během této doby drážděna. Tělo je tak náchylné k dehydrataci, jejímž důsledkem praská pokožka, svědí, loupe se. Nehledě na to, že je poté člověk mnohem více náchylnější k respiračním onemocněním.

Mohlo by vás zajímat:  S vyčištěním lednice zmizí také nepříjemný zápach. Ale existuje i trvalejší řešení

Řešení

Nejjednodušším řešením se nabízí odtěsnění oken, kdy ponecháte malý otvor, aby se dostal čerstvý vzduch dovnitř. Fungovat bude ovšem pouze ve vlhkých dnech a pokud není nemovitost vystavena průmyslovým znečištěním. Další z možností je snížení teploty na radiátoru, aby nepřesáhla 22 °C. Můžete využít také mokrého prádla po vyprání, které položíte na radiátor. Horký radiátor ho rychleji vysuší a zároveň zvýší vlhkost v místnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Alternativní, ale určitě příjemnější variantou je pěstovat rostliny, které zvlhčují vzduch a pohlcují jedovaté chemické sloučeniny. Patří mezi ně odrůdy břečťanu, kapradiny, diefenbachie a fíkusu. Péče o tyto rostliny je velice snadná.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

Technická varianta

Pokud i přes výše zmíněné tipy máte stále problém se suchým vzduchem, vyplatí se investovat do zařízení, které reguluje hladinu vlhkosti. Tato zařízení nejsou pouze praktická, ale většinou skvěle zapadnou do domácnosti jako dekorace. Nejlepší jsou ale zařízení, která nejenom vzduch rychle čistí, ale i ionizují. Zároveň pokud bydlíte v bytě, tak je vhodný tišší model, protože většinou jej využijete v noci. Požadovaná cena vyjde na pár tisíc korun.

Zdroj: https://www.webmd.com/balance/features/ways-to-improve-indoor-air-quality

Přidat na Seznam.cz