V krásném a čistém povlečení se spí nejlépe. Péče o ložní prádlo má svá pravidla

V krásném a čistém povlečení se spí nejlépe. Péče o ložní prádlo má svá pravidla

Ložní prádlo můžete používat i několik let, pokud se o něj budete správně starat. Stačí ho jen vyprat v kvalitním prášku nebo gelu a vyvarovat se chyb, kvůli kterým ho můžete zničit. Záleží na materiálu, ze kterého je prádlo vyrobené.

Dejte si pozor také na zapínání knoflíků nebo zipů

Bavlnu můžete prát na maximální teplotu 60 stupňů, použít můžete tekutý i sypký prášek. Bavlna je materiál, který je velmi odolný a vydrží mnoho. Jednou za měsíc bavlněné povlečení můžete vyprat na vyšší teplotu, abyste měli jistotu, že jste opravdu odstranili veškeré bakterie. Povlečení po vyprání vyžehlete, stačí z jedné strany.

Flís vyžaduje teplotu 30 až 60 stupňů, nikdy ne vyšší, protože by se povlečení mohlo srazit nebo jinak znehodnotit. Používejte program pro syntetické tkaniny. Každé druhé praní můžete použít změkčovač prádla, díky kterému bude ložní prádlo měkčí a příjemnější na dotek. Flanelové povlečení by se mělo prát mechanicky na maximálně 40 stupňů, nebo ještě lépe v ruce. I když je velmi těžké ho vyprat jen tak ve vaně. Flanel se může velmi snadno poškodit, proto využívejte jemný prostředek i aviváž.

Mohlo by vás zajímat:  Bílé prádlo stále zářivě čisté: s našimi triky nebudou mít žádné skvrny šanci
Zdroj obrázku: Freepik

Bavlněné povlečení můžete hodit do sušičky, ostatní raději dejte ven na čerstvý vzduch

Povlečení by se mělo prát pravidelně, abyste zamezili alergickým reakcím na roztoče a další bakterie. Správným praním také zachováte jeho tvar, velikost i barvy. Ty mohou vydržet klidně několik let, ale pouze při správné péči. Povlečení perte vždy naruby, protože jedině tak zůstanou barvy jasné.

Povlečení byste měli převlékat každých 14 dní, protože již za takto krátkou dobu se v povlečení nashromáždí mikroby, roztoči i kousky lidské odumřelé kůže. To má na naše zdraví neblahé účinky, protože se nám bude hůře spát, ale také se do naší kůže mohou dostat mikroby, které v těle nechceme. Před praním nikdy nezapomeňte povlečení zapnout.

Zdroj: https://www.peacockalley.com/pages/washing-sheets
Přidat na Seznam.cz