Bydlenisnu.cz Oknoplastik Uvodni

Jak seřídit plastová okna na zimu?

Každý zná rčení: “Topit Pánu Bohu do oken”. Předpokládáme, že nikdo z nás nemá zájem něco takového provádět, a proto je potřeba zamyslet se nad tím, jestli vaše okna nepotřebují seřídit. V létě se okna nerovnoměrným zahříváním od sluníčka a vlastní vahou plastových oken mohou začít rozpínat, což má za následek špatné dovírání oken, a tedy i špatné těsnění. Naopak podzim je ideální pro jejich seřízení a nastavení na zimní režim, abyste minimalizovali úbytek tepla. V tomto článku si řekneme, jak na to.

Letní a zimní režim oken – co to znamená?

Sezónní režim plastových oken spočívá ve změně výše přítlaku křídel oken k rámu. Čím vyšší přítlak, tím více okno těsní a naopak. Správné seřízení oken má vliv na únik tepla v zimních měsících, což šetří rodinný rozpočet. Naopak v létě seřízení na letní režim umožňuje lepší cirkulaci vzduchu. Každý výrobce může mít jiný způsob seřizování, někteří to nemusí umožňovat vůbec. Proto je potřeba si vše ověřit ideálně již během koupě.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání jídlem je úplně zbytečné. Ze zbylých potravin ještě vykouzlíte chutnou večeři

Tip: Sháníte nová plastová okna? Vždy nezapomeňte vybírat kvalitního a ověřeného prodejce, který vám poskytne všechny důležité informace. Navštivte stránky kalkulace plastových oken a zjistěte, jak by vypadala individuální cenová nabídka vám na míru.

Jak zjistit, že plastová okna potřebují seřídit?

Pokud jste si na parapetech, zemi nebo na zdech okolo všimli kapek či louží vody, máte první příznak, že je něco špatně a vaše okna potřebují seřídit. Voda v okolí oken má pak za následek hromadění plísně. Špatně seřízená okna poznáte, také když jimi táhne a uniká teplo. Okna také potřebují seřídit ve chvíli, kdy je manipulace s nimi těžká, okno k rámu nepřiléhá, nebo když v zimě přimrzá těsnění.

Mohlo by vás zajímat:  Úprava oken na zimní režim sníží náklady na vytápění

Revize oken je nutná, když:

  • se okna rosí,
  • okno “drhne”, je špatně ovladatelné,
  • u okna je chladněji, uniká teplo,
  • v létě máte doma těžký vzduch, který necirkuluje.

bydlenisnu.cz_oknoplastik_01

Jak na seřízení plastových oken na zimu?

Seřízení oken není těžká věc. Naopak ji zvládne i trochu poučený začátečník a amatér.

  1. Otevřete okno a najděte kování, které většinou bývá na hraně u kličky. Pokud potřebujete okna seřídit na zimní režim, je zapotřebí šroub na boční straně otočit inbusem přesně o 90°. Většinou to zvládnete na pár tahů. Ryska vám ukáže, o kolik stupňů je ještě potřeba pootočit.
  2. Zimní režim u oken poznáte podle toho, že se vám s klikou manipuluje o trochu hůře. Zimní režim u okna způsobí, že je okno přitlačeno blíže k rámu, a proto poskytuje lepší izolační vlastnosti. Pokud rozpoznáte orosená okna, stačí přitáhnout kování.
  3. Letního režimu u plastových oken dosáhnete stejným postupem, jen budete otáčet o 90° na opačnou stranu. Naopak od zimního režimu, se vám v letním režimu bude s klikou manipulovat lépe. Okna vám nebudou tolik přiléhat k rámu, a tak docílíte lepší cirkulace vzduchu. V létě se tak nebude uvnitř pokoje tvořit tak těžký a nedýchatelný vzduch.
Přidat na Seznam.cz