Home 4238615 1920

Útulnost a vnitřní štěstí. Z Dánska přichází styl hygge

Dánové jsou druhý nejšťastnější národ na světě. Za svoji pohodu vděčí především životnímu stylu hygge. Ten se v Dánsku objevil na konci 20 století a jeho cílem je spojení a vytvoření kontaktu při každodenních činnostech. Jak si přinesete dánskou pohodu do svojí domácností vy? Je to snadnější, než myslíte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Útulně, ale levně

Tajemství dánského štěstí spočívá v jejich domácnostech. Zútulnění vašeho bytu v dánském stylu není vůbec těžké. Dánové při zařizování svých domácností kladou důraz na přírodní a především dřevěné materiály. Hygge miluje jemné tvary, kterými vytváří vnitřní klid, pohodu a štěstí.

Mohlo by vás zajímat:  Bytové doplňky, které pozvednou úroveň vašeho interiéru

Dalším důležitým prvkem při zařizování dánské domácnosti je světlo. Zařizování světelných koutů a vybavování domácností svíčkami a drobnými světýlky věnují Dánové enormní množství času. Důležité je ale i správné nastavení intenzity světla. Příjemné prostředí vám vytvoří nízká světelnost a tlumené měkké světlo.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Útulné zákoutí jednoduše vytvoříte umístěním lampičky do rohu. Typický dánský pokoj obsahuje ale i další prvky:

  • Křeslo umístěné u velkého okna
  • Velké množství knih
  • Předměty s příběhem koupené v bazaru nebo na bleším trhu
  • Deky a přikrývky z jemných a hebkých materiálů
Mohlo by vás zajímat:  Řada lidí se obklopuje toxickými předměty v domácnosti a nemá o tom tušení

Jídlo dělá dánský domov

Velkým faktorem dánského životního stylu je setkávání se u společného jídla. Klasickým prvkem na dánském jídelníčku je horká káva, případně čaj. Dánové neodmítnou ani svařené víno. Stejně tak je neurazíte ani sladkým cukrovím nebo dobrým dortem. Není náhoda, že se o hygge mluví jako o teplém životním stylu. Horké nápoje v Dánsku oceníte především při mrazivých zimních večerech.

Životní pohodu samozřejmě nedefinuje vybavení domácnosti. Dánské hygge ale potvrzuje, že útulná a příjemná domácnost štěstí ve velké míře prospívá. Její vytvoření není složité ani drahé. Dnes navíc najdete doplňky v dánském stylu v designových obchodech i v bazarech.

Mohlo by vás zajímat:  Jak snadno usnout?

 

Přidat na Seznam.cz