Disinfectant 5093503 1280

Místa v bytě, která se zdají být čistá, a přitom jsou zdrojem nebezpečných patogenů

Neustále uklízíte a máte pocit, že máte doma skutečně čisto? Možná jde jen o první pohled. Existují místa v domě, která jsou velmi špinavá, aniž byste o tom měli ponětí. Lidé si myslí, že nejšpinavější je záchodová mísa. Podle odborníků tomu tak ale není. Díky tomu, že jí věnujeme velkou pozornost, zůstává relativně čistá. Bohužel můžeme najít opomíjená místa, kde se hromadí bakterie, viry a houby, které mohou napadnout naše tělo a způsobit infekci.

V koupelně číhají choroboplodné zárodky

Zatímco samotná záchodová mísa je většinou relativně čistá, okolní předměty na toaletě mohou obsahovat tolik bakterií a virů, že je pro ně snadné způsobit onemocnění. Pokaždé, když spláchnete, jsou fekální bakterie stříknuty do vzduchu a usazují se všude okolo. Používání ručníků, toaletního papíru nebo mýdla vás proto vystavuje kontaktu s patogeny. Měli byste proto splachovat se zavřeným poklopem a pravidelně koupelnu čistit a prát ručníky každých pár dnů.

Mohlo by vás zajímat:  Chytře navrženou a uspořádanou předsíň využijeme na maximum, a přitom bude stále čistá
Zdroj obrázku: Pixabay

Kuchyně

Kuchyně by měla být sterilní. Mnoho lidí jí věnuje hodně pozornosti, ale na několik věcí často zapomíná. Na prvním místě je houba na mytí nádobí. Odhaduje se, že při častém používání může obsahovat až bilion mikroorganismů. Kuchyňské utěrky a prkénka jsou další na seznamu nejvíce kontaminovaných věcí. Zdrojem bakterií může být samotný řez na prkénku, stejně jako jeho okolí, zejména při krájení syrového masa.

Zdroj obrázku: Pixabay

Obývací pokoj

Útulný obývací pokoj také může obsahovat patogeny. Nacházet se mohou na pohovce, zvláště pokud tam jíte. Drobky a zbytky jídla padající na čalounění jsou živnou půdou pro bakterie a roztoče. Bakterie také číhají na dálkových ovladačích a na klikách dveří, protože každý člen domácnosti je s nimi v pravidelném kontaktu. Máte-li domácí mazlíčky, měli byste věnovat údržbě pohovky větší pozornost, protože jsou náchylnější na nákazu prostřednictvím bakterií a virů. Mohou se tímto způsobem nakazit tasemnicí, škrkavkou, leptospirózou nebo tuberkulózou.

Přidat na Seznam.cz