Úsporné žárovky se ukázaly jako slepá ulička. Technologie, která je nahrazuje, však bývá o poznání dražší. Ale někdy se vyplatit může

Úsporné žárovky se ukázaly jako slepá ulička. Technologie, která je nahrazuje, však bývá o poznání dražší. Ale někdy se vyplatit může

V oblasti svítidel jsou velice oblíbené LED diody. Mají několik pozitivních vlastností, díky kterým na ně lidé nedají dopustit. Současné moderní domácnosti se bez LED diod už neobejdou. Patří mezi velmi úsporné formy svícení: za prvé vydrží mnohem delší dobu než klasické žárovky a za druhé mají nižší spotřebu energie. Jejich životnost se odhaduje na dlouhých 50 000 hodin! Abyste této životnosti dosáhli, je ale důležité kupovat kvalitní výrobky. Podezřele levné „LED“ diody zřejmě nebudou tak úsporné ani nebudou dlouhodobě svítit.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoké účty za elektřinu sníží malé změny v domácnosti. Ušetřit jde na spotřebičích i svícení

LED – moderní technologie

I když jsou LED světla používána již poměrně dlouho, stále ještě patří k modernímu vybavení. Nic lepšího dosud vynalezeno nebylo! To, že mají tak dlouhou životnost – nesrovnatelnou s klasickými žárovkami – je dáno také tím, že využívají jiný princip svícení. Pro jejich výběr hovoří také fakt, že vytváří nižší napětí a jsou hospodárnější. Uvádí se, že využívají až o 90 % méně energie než klasické žárovky.

Jsou drahé, ale…

Pravdou je, že LED diody jsou oproti klasickým žárovkám někdy až dvanáctkrát dražší. Nicméně úspora, kterou díky nim dosáhnete, je sice méně viditelná, ale existuje. Do LED diod se skutečně vyplatí investovat, protože vydrží mnohem déle než klasické žárovky. Navíc také šetří elektrickou energii, což se projeví na vašem účtu za energie. LED diody jsou skutečně úspornější a finančně se vyplatí navzdory jejich vyšší pořizovací ceně.

Mohlo by vás zajímat:  Spotřebiče ve stand-by režimu se promítnou do účtu za elektřinu
Zdroj obrázku: Freepik

Nepálí

Výhodou LED diod je také to, že při svém provozu nevydávají teplo. Tím snižují riziko požárů i popálenin. Můžete na ně sáhnout i po několika hodinách provozu a nespálíte se. LED diody neunavují oči a nepoškozují zrak. Jsou bezpečné, protože produkují světlo bez UV záření.

Všestrannost

LED diody můžete použít kdekoli: venku i uvnitř, na místech, která jsou těžko přístupná (zde oceníte jejich dlouhou životnost), mohou být součástí dekorace na zábradlí nebo venkovních stromech.

Zdroj: https://www.sitelogiq.com/blog/10-advantages-led-lighting/
Přidat na Seznam.cz